niedziela, 26 lutego 2023

"Wzorowe Jajo" i "Niesforne Ziarenko" - bestsellery z serii SMACZNA BANDA I EMOCJE od Harper Kids.

Żyję ostatnio w strasznym niedoczasie - dlatego też posty na blogu pojawiają się zdecydowanie rzadziej, a o istnieniu naszego "firmowego" Facebooka czy Instagrama już zupełnie zapomniałam. (Tak to chyba po prostu jest, kiedy oprócz jednego swojego dziecka ma się pod opieką jeszcze dziewiętnaścioro cudzych - i z dnia na dzień trzeba wymyślać im coraz to inne ciekawe, rozwijające aktywności ;)) Jednak o serii SMACZNA BANDA I EMOCJE po prostu muszę Wam jak najszybciej opowiedzieć - ponieważ niezwykle rzadko zdarzają się książki dla dzieci, które tak trafnie nawiązują do ludzkich uczuć, przeżywanych traum, szeroko pojętej idei self-care i samoakceptacji! Cały cykl promowany jest jako "kapitalnie napisany, brawurowo przetłumaczony i wspaniale zilustrowany" - a ja gwarantuję Wam, że nie ma w tym nawet cienia przesady :)

"Wzorowe Jajo"
Wydawnictwo Harper Kids
Jory John, Pete Oswald
stron: 32 / wiek: 3+
 
Tytułowe Wzorowe Jajo to wcielenie altruizmu, bezinteresownego wsparcia i perfekcjonizmu. Bez wahania pomaga każdemu i o każdej możliwej porze - a do tego stara się zapanować nad swoim  niesfornym rodzeństwem, zamieszkującym tę samą wytłaczankę. Jajo jest świetnie zorganizowane, pamięta o wszystkich ważnych sprawach i z uporem maniaka tuszuje wybryki swoich krnąbrnych sióstr oraz braci. Niestety, zapomina w tym wszystkim o swoich potrzebach, o własnym zdrowiu i kondycji psychicznej - co w dłuższej perspektywie czasowej skutkuje po prostu...pęknięciem skorupki oraz totalnym wypaleniem.
 
 Pewnego dnia skrajnie wyczerpane Jajo decyduje się na opuszczenie rodzinnego domu. Rozpoczyna samotną tułaczkę od miasta do miasta - lecz czas spędzony z daleka od innych okazuje się dla niego prawdziwym wybawieniem. Wreszcie zaczyna myśleć o sobie, swoich pragnieniach i marzeniach. Oddaje się medytacji, wypoczywa w odludnych miejscach i dba o codzienne drobne przyjemności. Zaczyna rozumieć, że nie można stale funkcjonować pod tak ogromną presją i że życie nie polega wyłącznie na spełnianiu cudzych oczekiwań - a to już pierwszy niezwykle ważny krok, by powrócić do dawnej psychicznej równowagi...
 
Nawet nie jestem w stanie zliczyć, ile razy w trakcie czytania pomyślałam sobie, że to książka o mnie ;) Sama też zawsze miałam tendencję do nadmiernego perfekcjonizmu i narzucania sobie zbyt wygórowanych wymagań, którym potem trudno podołać. Na szczęście już nauczyłam się odpuszczać pewne rzeczy, rozsądnie ustalać swoje życiowe priorytety i asertywnie stawiać granice osobom, które próbują mnie wykorzystać. Jeżeli chcecie przekazać to wszystko własnemu potomstwu - "Wzorowe Jajo" to pozycja obowiązkowa w Waszej dziecięcej biblioteczce! :)

 Wydawnictwo Harper Kids
Jory John, Pete Oswald
stron: 32 / wiek: 3+
 
Niesforne Ziarenko jest prawdziwym postrachem całej okolicy. Kiedy spaceruje po mieście, ogarnięci trwogą mieszkańcy wolą czym prędzej schodzić mu z drogi. Uwielbia głupie żarty i robi na złość każdemu, kogo tylko napotka. Do tego jest hałaśliwe, wiecznie się spóźnia, brak mu ogłady i dobrego wychowania. Generalnie rzecz biorąc, naprawdę trudno dopatrzyć się w nim jakiejkolwiek pozytywnej cechy charakteru - choć pewnie byłoby zupełnie inaczej, gdyby nie trauma, której doświadczyło w dzieciństwie...
 
Kiedyś jego życie było przecież takie szczęśliwe i beztroskie! Ziarenko wychowywało się ze swoją liczną rodziną na podmiejskiej farmie i zamieszkiwało najbardziej okazały kwiat na całym słonecznikowym polu. Wszystko zmieniło się, kiedy nadszedł czas zbioru plonów - i to właśnie wtedy zostało brutalnie strząśnięte na ziemię, zagrabione, a następnie trafiło do ciemnego opakowania pełnego słonecznikowych pestek. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności udało mu się uniknąć bycia zjedzonym, ale jego późniejsze losy w niczym nie przypominały już wcześniejszej sielanki...
 
Przygody Niesfornego Ziarenka udowadniają, że nigdy nie jest za późno na zmianę swojego zachowania - i że to my sami mamy najwięcej siły sprawczej, by pokierować swoim życiem w odpowiednią stronę oraz dokonywać w nim właściwych wyborów. Nawet najwięksi nicponie zasługują na to, by dać im drugą szansę - ponieważ czasami przyczyną ich złego zachowania są trudne doświadczenia z przeszłości, które trzeba po prostu odpowiednio przepracować.

Obie książeczki są niezwykle zabawne i napisane bardzo przystępnym językiem - a jednocześnie traktują o niesamowicie istotnych sprawach. Zawarte w nich proste historie mogą stać się pretekstem do wielopoziomowych rozważań o zasadach współżycia społecznego, empatii i szacunku wobec innych ludzi. Pokazują też, jak bardzo krzywdzące bywa ocenianie innych po pozorach - oraz jak zaakceptować siebie ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami, uwierzyć we własne możliwości i nie pozwolić się zaszufladkować :)
 
__________________________________
* współpraca z Harper Kids


8 komentarzy:

 1. Cenimy sobie książeczki z humorem😃a ilustracje super🤩

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy te książeczki u siebie i z pewnością nie brakuje im uroku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli nada się temu taka puentę to książeczka jest godna polecenia. Dziecku trzeba ją umieć dobrze przełożyć zarówno słowo empatia jak i pojęcia przepracowania przeszłości.

  OdpowiedzUsuń
 4. widziałąm już gdzieś te ksiązeczki i kolejny raz myślę, że są na prawdę wartościowe :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie książeczki są zdecydowanie wartościowe i bardzo potrzebne! Myślę, że obie powinny się znaleźć w biblioteczkach najmłodszych i z pewnością pomogą im wiele zrozumieć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Obie książki są naprawdę świetne i zapoznałam się z nimi z prawdziwą przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super te książki. Dziękuję za polecenie. I dziękuję od młodego miłośnika książek

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzieciaki pewnie mają niesamowity ubaw przy tych książeczkach:)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)