Dziś przybywam do Was z recenzją książki, która zachwyci nie tylko małych fanów i pasjonatów prehistorii - ale również wszystkich świadomych i zaangażowanych rodziców, których pociechy mają problem z nazywaniem oraz "oswajaniem" własnych uczuć. Doktor Diplodok zaprasza nas w niej do swojej poradni w Dinowiosce, a tam poznajemy również jego małych jurajskich pacjentów: młode dinozaury borykające się z trudnymi do utulenia emocjami...
Jak widać na załączonym obrazku, galeria postaci jest tutaj niezwykle barwna i różnorodna. Spotkamy chociażby smutnego allozaura, rozzłoszczonego stegozaura, zmartwionego triceratopsa czy znudzonego iguanodona. Każdy z bohaterów przychodzi do doktora Diplodoka z innym problemem i w innym stanie psychicznym - dzięki czemu omówione zostały wszystkie najbardziej istotne emocje oraz sposoby radzenia sobie z nimi przy pomocy kilku konkretnych technik.
Jako rodzice znajdziemy tu między innymi wyciszające ćwiczenia oddechowe, wizualizacje, pajacyki czy aktywności związane z praktykowaniem wdzięczności i uważności. Wszystkie są naprawdę proste i nieskomplikowane - a więc można zrealizować je z dzieckiem praktycznie wszędzie (w domu, na podwórku, na spacerze) oraz bez potrzeby wykorzystywania jakichś dodatkowych rekwizytów czy sprzętów terapeutycznych.
Książka ma formę powieści graficznej, natomiast opowiedziane w niej historie są raczej krótkie i oszczędne w słowach. Tym samym, stają się dla dziecka jeszcze bardziej przystępne i przejrzyste - a towarzyszące im kolorowe ilustracje stanowią świetną instrukcję pracy z konkretnymi sytuacjami, zachowaniami i uczuciami. Całość została opracowana w porozumieniu z psycholożką kliniczną oraz założycielką organizacji zajmującej się dobrostanem młodych ludzi na całym świecie. Możemy zatem mieć pewność, że podejście do zarządzania emocjami jest tu w pełni profesjonalne, poparte wieloletnią praktyką oraz merytoryczną wiedzą.
Co niezwykle istotne, w ujęciu Autorek każda emocja jest tak samo ważna - niezależnie od tego, czy przynosi nam przyjemne, czy niezbyt pożądane doznania. O każdej warto rozmawiać, analizować jej przyczyny i dzielić się nią z bliskimi - co bardzo pomaga dziecku w budowaniu poczucia własnej wartości, pewności siebie oraz pozytywnego obrazu swojej osoby. Praca nad emocjami sprzyja również nawiązywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi - i w moim odczuciu jest to jeden z najważniejszych fundamentów szczęśliwego dorosłego życia.
"Jak się czują dinozaury"
tekst: Swapna Haddow
ilustracje: Yiting Lee
stron: 122 / wiek: 4+
tekst: Swapna Haddow
ilustracje: Yiting Lee
stron: 122 / wiek: 4+
_____________________________
*współpraca z Harper Kids
Bardzo wartościowy temat, ważne, by dzieci umiały zrozumieć emocje. Fajnie, że znalazłam taką propozycję.
OdpowiedzUsuńFajnie, że książka o emocjach wykorzystuje postacie dinozaurów, to na pewno zainteresuje dzieci.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy koncept, dzieci na pewno będą zaciekawione taką książką.
OdpowiedzUsuńMojemu synkowi by się spodobała. On uwielbia dinozaury.
OdpowiedzUsuńKsiążka warta uwagi. Mam 7 latka i czytamy dużo o emocjach
OdpowiedzUsuńSzukałam czegoś takiego dla swojego malucha. Na pewno sprawdzimy, dziękuję serdecznie za recenzję.
OdpowiedzUsuńSuper propozycja. Książka spodoba się mojemu dziecku.
OdpowiedzUsuńKsiążki o emocjach są ważne w rozwoju dziecka. Wersja z dinozaurami zapowiada się świetnie.
OdpowiedzUsuńWażne jest, by rozmawiać z dzieckiem o emocjach. Chętnie dodamy tytuł do swojej listy.
OdpowiedzUsuńŚwietny sposób na wprowadzenie dzieci w świat emocji. Na pewno zajrzę do tej książki.
OdpowiedzUsuń