sobota, 30 października 2021

"Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę". Agnieszka Stążka-Gawrysiak (dylematki.pl)

Wiedzieliście, że nie ma niegrzecznych dzieci? Są tylko takie, którym skończyło się "paliwo": zmęczone, doświadczające skrajnych emocji, niezaspokojonych potrzeb i trudnych sytuacji; narażone na różnego rodzaju stresory - bodźce wywołujące napięcie... Ja niby zdaję sobie z tego wszystkiego sprawę, ale jednak przez długi czas w mojej głowie tkwił głęboko wdrukowany podział na dzieci "grzeczne" i "niegrzeczne" - i naprawdę sporo czasu zajęło mi wyeliminowanie tego nazewnictwa z mojego osobistego słownika. Bardzo pomocna w tym mozolnym procesie okazała się dla mnie książka autorstwa Agnieszki Stążki-Gawrysiak, która w przystępny sposób wprowadza czytelników w tematykę samoregulacji i odbudowywania własnych emocjonalnych zasobów, zahaczając również o kwestię wysokiej wrażliwości. 

 

Zacznijmy może od tego, czym jest Self-Regulation. To metoda opracowana przez kanadyjskiego psychologa - profesora Stuarta Shankera - na bazie naukowej wiedzy i jego wieloletnich doświadczeń. Jej zasadniczym celem jest wyrwanie się z zaklętego koła stresu, budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich (zwłaszcza w rodzinie) oraz umożliwienie dzieciom pełnej realizacji ich potencjału rozwojowego. Podejście Self-Reg wyróżnia 5 różnych obszarów, z których mogą pochodzić oddziałujące na nas stresory: obszar biologiczny, emocjonalny, poznawczy, społeczny oraz prospołeczny. Każdy z nich został pokrótce scharakteryzowany we wstępie recenzowanej książki, więc nie będę zagłębiała się tutaj w szczegóły. Autorka przybliżyła nam również schemat, według którego nasz organizm reaguje na pojawiający się stres - a także zwróciła uwagę na konieczność powrotu do równowagi i odzyskania energii, jaką zużyliśmy w konfrontacji ze stresującą sytuacją. W wielkim skrócie można zatem powiedzieć, że Self-Regulation to umiejętność gospodarowania własną energią w taki sposób, by nasza wewnętrzna homeostaza nie została trwale zaburzona. 

Oczywiście dzieci mają bardzo ograniczone możliwości takiego "zarządzania" własnymi emocjami - i dlatego rola dorosłych polega na ich wspieraniu, odpowiednim reagowaniu, a przede wszystkim...na zachowaniu zimnej krwi i stoickiego spokoju w kryzysowych sytuacjach. (Przyznaję bez bicia, że z moim porywczym charakterem nadal mi się to nie do końca udaje i zapewne jeszcze długa droga przede mną, zanim opanuję tę cenną umiejętność...)

Na czym polega wyjątkowość tej konkretnej książki? Otóż, nie jest to ani typowy poradnik dla rodziców - ani typowa lektura dedykowana dzieciom. Jest to absolutnie fenomenalne połączenie obu tych gatunków! Do każdego opowiadania dotyczącego istotnych dziecięcych spraw i problemów dołączony został rozbudowany komentarz Autorki, pomagający zrozumieć dziecięce uczucia, zachowania - i spojrzeć na daną sytuację z perspektywy kilkulatka. 

Znajdziemy tu między innymi historie o pojawiającym się w rodzinie niemowlaku, o kłótniach z przedszkolnymi przyjaciółmi, o tęsknocie za rodzicami, nadwrażliwości na zewnętrzne bodźce, impulsywności i trudnościach w obszarze integracji sensorycznej, dziecięcym fantazjowaniu, roztargnieniu i porównywaniu się ze szkolnymi kolegami... W każdym z wymienionych przypadków otrzymamy cenne wskazówki i propozycje konkretnych strategii radzenia sobie ze stresem - w taki sposób, by każda ze stron (zarówno dziecko, jak i rodzic) wyszła z tej emocjonalnej "walki" zwycięsko, z pełnym bakiem wspomnianego wcześniej "paliwa".

 
"Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci. 
Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę"
Wydawnictwo Znak Emotikon
 tekst: Agnieszka Stążka-Gawrysiak
ilustracje: Anna Teodorczyk
stron: 184 / wiek: do 6 lat

15 komentarzy:

 1. Z zainteresowaniem skuszę się na tę pozycję, czuję, że jest wartościowa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina Kwiatkowska30 października 2021 15:37

  Na pewno nie można przejść obok niej obojętnie, będę polecać ją dalej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa metoda, o której muszę dowiedzieć się więcej. A sama książka też wygląda bardzo interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś usłyszałam, że dzieci dzielą się na czyste i szczęśliwe :)

  OdpowiedzUsuń
 5. słyszałam już o tej książce i mam na nią wielką ochotę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też. Na pewno warto zwrócić uwagę na tę lekturę w przyszłości.

   Usuń
 6. Książeczka bardzo ciekawa i fajny ma temat przewodni. I ilustracje trafione - przynajmniej w moim mniemamiu.

  OdpowiedzUsuń
 7. U mnie w bibliotece rodzice często pytają o tego typu pozycje, a ny staramy się uzupełnić nasze zasoby o takie tytuły

  OdpowiedzUsuń
 8. Widziałam gdzieś tą ksiazke i od razu przykuła moja uwagę, jest naprawdę świetna!

  OdpowiedzUsuń
 9. Z zainteresowaniem sięgnę po książkę, cos czuję, że na znajomości z nią wiele mogę skorzystać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę, z czystej ciekawości pewnie się z nią zapoznam.

   Usuń
 10. O! Ta książka powinna być dawana w pakiecie do każdego noworodka na pewno się przyda

  OdpowiedzUsuń
 11. umiejętność "zarządzania" własnymi emocjami to coś czego nawet sporo dorosłych nie potrafi, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tego typu książeczki idealnie sprawdzają się na prezent dla dzieci w każdym wieku 💗

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)