sobota, 2 października 2021

"Złamane skrzydło Adrianka" i "Mała Asia w wielkiej puszczy" - POMÓŻ MI PRZETRWAĆ, gdy nadchodzi zima.

Czy są tu jacyś sympatycy chronionych gatunków oraz książek, które o nich traktują? Jeśli tak, mam dla Was kolejne części cyklu "Pomóż mi przetrwać" od Wydawnictwa Harper Kids. Gwarantuję, że ich poziom literacki oraz graficzny w niczym nie ustępuje poprzednim recenzowanym przez nas tomikom - a do tego budzi równie silne emocje, niezmiennie wzrusza i skłania do wielu przyrodniczych refleksji.


"Złamane skrzydło Adrianka"
Wydawnictwo Harper Kids
tekst: Ewa Nowak / ilustracje: Anna Łazowska
stron: 32 / wiek: 3-6 lat
 
Mój dziadek opowiadał mi kiedyś, że którejś jesieni znalazł w swojej okolicy bociana ze złamanym skrzydłem, który nie był w stanie odlecieć z resztą stada do ciepłych krajów. Dziadek przygarnął go i się nim zaopiekował, ptak spędził z nim całą zimę i nie odstępował go nawet na krok. Podobny los spotkał książkowego Adrianka, który jeszcze jako pisklę wypadł z gniazda i spędził pierwsze miesiące swojego życia w gospodarstwie małej Ewy i jej babci. 

Poza tą wzruszającą historią, książka opowiada również o najważniejszych bocianich zwyczajach, sposobach na zaspokojenie głodu i pragnienia, wzajemnej rywalizacji pomiędzy poszczególnymi osobnikami, poszukiwaniu pożywienia na świeżo skoszonych łąkach, nauce latania i licznych zagrożeniach, jakie czyhają na bociany w ich gniazdach oraz w trakcie lotu do Afryki. Jak zwykle w przypadku tej przyrodniczej serii, na końcu zawarto też krótką charakterystykę bociana białego oraz najważniejsze informacje i dane statystyczne dotyczącego tego chronionego gatunku.

"Mała Asia w wielkiej puszczy"
Wydawnictwo Harper Kids
tekst: Ewa Nowak / ilustracje: Anna Łazowska
stron: 32 / wiek: 3-6 lat
 
Mała Asia to żubrzątko, mieszkające ze swoją rodziną na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jest tam narażona nie tylko na ataki ze strony wilczych watah, ale również na agresję obawiających się o swoje uprawy miejscowych gospodarzy i ich psów. Do tego musi radzić sobie z karkołomnymi przeprawami przez okoliczne rwące rzeki. Jedna z nich niemal kończy się dla niej tragicznie - ale na szczęście zostaje ocalona przez doświadczoną ekipę ratunkową i trafia do tymczasowej zagrody, gdzie zaprzyjaźnia się z Marcinem i jego owieczką Rachelką. 

To kolejna propozycja wydawnicza, która pokazuje dzieciom, jak ważna i potrzebna jest pomoc zwierzętom oraz okazywanie im wsparcia w najtrudniejszych dla nich okresach w roku. Musimy pamiętać o tym zwłaszcza teraz, kiedy nieubłaganie zbliża się zima - ponieważ osłabione czy chore osobniki z całą pewnością nie przetrwają bez ludzkiej życzliwości, empatii i troski. Autorka wspomina również o procederach takich jak chociażby polowania na żubry, w wyniku których gatunek niemal zupełnie wymarł i udało się przywrócić go wyłącznie dzięki zabiegom hodowlanym w ogrodach zoologicznych.
 13 komentarzy:

 1. Pouczające książeczki, dziecko od małego uczy się jak pomagać zwierzętom.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubimy takie książki, wpisuje je na listę do kupienia, dzięki za recenzję ❤️

  OdpowiedzUsuń
 3. ta seria już na nas czeka i nie mogę się doczekać aż po nią sięgniemy :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam wszystkie książeczki z tej serii i niezmiennie jestem nimi oczarowana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wzruszające i uczące wrażliwości :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książeczki świetnie się prezentują, bardzo takie lubimy!

  OdpowiedzUsuń
 7. swietna ksiazeczka! powinno sie o takich pozycjach mowic duzo wiecej. edukacja nt zwierzat i pomocy im jest bardzo wazna, a czasem jej brakuje

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniale, że tak wartościowe i piekne książeczki są na rynku!

  OdpowiedzUsuń
 9. I takie książeczki, które są pouczające dla dzieci lubię najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książki z tej serii są po prostu cudowne :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem zachwycona tą serią. Jest pięknie wydana i zawiera wartościową treść.

  OdpowiedzUsuń
 12. Te historie o zwierzątkach są bardzo pouczające, mogą dostarczyć dziecku wielu cennych informacji o znanych i mniej znanych zwierzętach. Bardzo ładne i przyjazne opracowanie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Grunt to edukować i uczyć szacunku do naszej przyrody od najmłodszych lat ;)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)