środa, 13 października 2021

"Stop plotkom! Cała prawda o zwierzętach" - Sophie Corrigan.

"Hej, ludzie. Ciągle nas OBMAWIACIE, twierdzicie, że przyprawiamy was o gęsią skórkę, że jesteśmy straszne, brzydkie, groźne i wstrętne...STOP PLOTKOM! Chcemy sprostować to i owo, bo mamy już dość kłamstw na swój temat. Sami zobaczcie, co robimy, co jemy i jak się porozumiewamy. Przekonajcie się, że tak naprawdę MNÓSTWO z nas pożytku. Wcale NIE JESTEŚMY TAKIE ZŁE! Po prostu ZA MAŁO o nas wiecie!" 

Właśnie taki opis znajdziecie na okładce książki "Stop plotkom! Cała prawda o zwierzętach" - i jest on jak najbardziej zgodny z zawartością oraz myślą przewodnią tej lektury. Chyba po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z propozycją wydawniczą, w której zwierzęta same bronią swojego dobrego imienia i obalają wszystkie krzywdzące stereotypy na swój temat - udowadniając, że najpowszechniejsze ludzkie wyobrażenia o ich życiu i funkcjonowaniu w przyrodzie tak naprawdę można...włożyć między bajki. 

Sami chyba przyznacie, że niejednokrotnie wzdrygacie się na widok pająka, "pechowego" czarnego kota czy szczura - a wizja nietoperza zaplątanego we włosy przyprawia Was wręcz o palpitację serca. Zapewne zdarzało się Wam również odganiać od siebie gołębie czyhające na resztki Waszych restauracyjnych posiłków albo natrętne osy, które krążyły wokół Waszych lodów i szklanek ze słodkimi napojami. Jeszcze większym strachem i obrzydzeniem napawają Was prawdopodobnie żywiące się padliną hieny, oślizgłe węże czy krwiożercze rekiny - jednak po przeczytaniu książki Sophie Corrigan zrozumiecie, że wszystkie te gatunki są bardzo ważne i potrzebne, by świat przyrody mógł odpowiednio funkcjonować, by panowała w nim prawdziwa harmonia, ład i równowaga.

Autorka opisuje tutaj aż 38 różnych zwierząt, poświęcając każdemu z nich cztery strony. Na dwóch pierwszych znajdziemy najpopularniejsze mity, plotki i przekłamania dotyczące danego gatunku - natomiast na kolejnych ich sprostowania oraz niezaprzeczalne fakty, poparte merytoryczną wiedzą przyrodniczą. Dla dzieci najfajniejszy jest w tej książce sposób, w jaki zwierzęta same zwracają się bezpośrednio do Czytelnika, angażując go w pewnego rodzaju dialog. Wykazują się przy tym sporym poczuciem humoru i posługują językiem w pełni zrozumiałym dla kilkulatka - a przy okazji przekazują mu całe mnóstwo ciekawostek na swój temat i skutecznie oczyszczają się z wszelkich ludzkich "zarzutów". Podkreślają, że ich zachowanie nie wynika absolutnie z żadnej złośliwości, nieprzyjemnego charakteru czy pragnienia zemsty - a jedynie ze zwierzęcej natury, która daje o sobie znać zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia.

 
Myślę, że książka Sophie Corrigan pomoże Wam "odczarować" niejeden gatunek, co do którego mieliście do tej pory negatywne lub ambiwalentne odczucia. Ja osobiście zawsze powtarzam, że zwierzętom jestem w stanie wybaczyć zdecydowanie więcej, niż ludziom - ale to już akurat temat na zupełnie inny post...
 
"Stop plotkom! Cała prawda o zwierzętach"
Wydawnictwo Nasza Księgarnia 
tekst / ilustracje: Sophie Corrigan
stron: 160 / wiek: 6-10 lat

13 komentarzy:

 1. Jak ja żałuję, zę takich książek nie było jak ja byłem dzieckiem, i jak moja córka była dzieckiem

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobrze, że książka pomaga odczarować złe opinie o niektórych gatunkach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Paulina Kwiatkowska13 października 2021 14:30

  Nie słyszałam wcześniej o tym wydaniu, a widzę, że warto zwrócić na nie uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa i widzę warta polecenia książka nie tylko dla dzieci ��z chęcią zapoznamy się z nią bliżej
  Monika Flok

  OdpowiedzUsuń
 5. Wraz z Potworkami lubimy takie książeczki. Uczymy się razem świata i życiu na nim. A zwierzęta wręcz uwielbiamy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno nie przejdę obok niej obojętnie, uwielbiam takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Taka książka przyda się dzieciom, ale też i dorosłym! Dorośli też mają różne uprzedzenia wobec zwierząt, najczęściej bardzo krzywdzące...

  OdpowiedzUsuń
 8. uwielbiam takie książki! koniecznie muszę ją przeczytać :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uwielbiam, więc będę miała ją na uwadze na przyszłość.

   Usuń
 9. Lubimy takie książki! Tej jeszcze nie znamy, więc musimy szybko nadrobić braki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Naprawde ciekawe wydanie, coś innego w koncu i interesujacy pomysl na ksiazke, mjsze ja dodac do swojej biblioteczki :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Super że takie wartościowe teść są dla dzieci, mądry rodzic napewno zafunduje dziecku taką ksiażeczkę.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)