niedziela, 4 grudnia 2022

A w nadchodzące święta...czytaj i baw się z Akademią Mądrego Dziecka!

Akademia Mądrego Dziecka od Harper Kids to cykl wydawniczy, który towarzyszy nam już od wielu lat - odkąd nasz Bąbel był faktycznie małym bąbelkiem. Obecnie sięgamy po serie dostosowane do jego wieku i dedykowane nieco starszym dzieciom - ale niewielkie całokartonowe książeczki w twardych oprawach nadal stale przewijają się w mojej pracy z dziećmi i jestem niesamowicie szczęśliwa, że mogę zaprezentować je swoim żłobkowym maluchom :) Tegoroczny grudzień obfitował u nas nie tylko w nowości pod hasłem "Czytaj i baw się" - ale również w nieco starsze tytuły, które ukazały się w poprzednich latach...

SERIA CZYTAJ I BAW SIĘ

 
Propozycje z tej serii to nie tylko rozwijające i niesamowicie kolorowe książeczki - ale również dołączone do nich pojazdy na materiałowych tasiemkach, które można wyciągnąć z okładki i umieścić w specjalnych wycięciach na koła. Dzięki temu dziecko może swobodnie i wygodnie kartkować książkę i jednocześnie odnosić wrażenie, że faktycznie odbywa podróż traktorkiem czy autobusem po jej kolejnych stronach. Objętościowo książeczki nie są zbyt obszerne i nie znajdziemy w nich zbyt dużej ilości tekstu - ale gruba filcowa okładka oraz wspomniane figurki dostarczają maluszkowi dodatkowych wrażeń sensorycznych, niezwykle istotnych na tym wczesnym etapie rozwoju.
 
 
 


Jak wskazują same tytuły - książki opowiadają o tym, jak wygląda życie w mieście oraz na wiejskiej farmie. Dziecko poznaje nazwy różnych zwierzątek, miejsc i czynności oraz odpowiada na związane z nimi proste pytania. Każda strona zawiera sugestię, by przywitać się grzecznie z bohaterami, co ma na celu przede wszystkim poznanie i utrwalenie słownictwa. Jeżeli jako rodzice, opiekunowie czy nauczyciele zdecydujecie się na zakup obu tych pozycji - będzie to świetna okazja, by porównać zaprezentowane w nich środowiska, wskazać na występujące pomiędzy nimi podobieństwa i różnice.

SERIA A TO CIEKAWE!

 
Kolejna seria charakteryzuje się obecnością tego, co dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym szczerze uwielbiają - czyli najróżniejszych otworków, dziur i dziurek, w których można manipulować małymi paluszkami. Pierwsza książka skupia się na nazwach zwierząt, poznawaniu ich zwyczajów oraz otoczenia, w jakim żyją. Każdej parze zwierząt towarzyszy krótki wierszowany tekst autorstwa Zbigniewa Dmitrocy - którego zresztą bardzo sobie cenię za niewymuszone rymy i niezwykle umiejętną zabawę słowem.
 

 


W kolejnej części poświęconej owocom, warzywom i generalnie "czemuś na ząb" zamysł jest bardzo podobny i również sprzyja zabawom manipulacyjnym, rozwojowi małej motoryki oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Jest to wierszowana opowieść o głodnej gąsienicy, która ma wielką ochotę na coś smacznego i sycącego - jednak napotykane po drodze zwierzęta odwodzą ją od tego pomysłu i tłumaczą, że gąsienice nie jedzą tego typu pożywienia. Dopiero pewna rozsądna żabka przekazuje jej informację, że prawdziwym przysmakiem gąsienic są po prostu liście - i to właśnie dzięki temu nasza bohaterka po pewnym czasie przeobraża się w pięknego, majestatycznego motyla.

Ostatnia część cyklu opowiada o zbłąkanej myszce, która zabłądziła w lesie i usiłuje odnaleźć właściwą drogę do przytulnej mysiej norki. Na swojej trasie spotyka oczywiście kolejne zwierzęta, zamieszkujące swoje jamy, gawry, dziuple, nory i jaskinie - ale żadne z nich nie jest w stanie udzielić jej schronienia ani wskazać konkretnego kierunku, w którym powinna podążać. Na szczęście ostatecznie następuje szczęśliwe zakończenie i wzruszające spotkanie z mysią mamą - a dziecko ma kolejną okazję do odkrywania świata przyrody, ćwiczenia rączek i oswajania się z literaturą :)

SERIA MOJA PACHNĄCA KSIĄŻECZKA


O książeczkach zapachowych pisałam Wam już kiedyś TUTAJ i TUTAJ - ale zdecydowanie warto mieć na swoich półkach cały cykl, by dziecko mogło poznać jak najwięcej zapachów oraz odpowiadających im obiektów i kolorów.  Po raz kolejny podkreślę, że większość aromatów jest bardzo realistyczna i niemal niczym nie różni się od tego, z czym mamy do czynienia w naszym otoczeniu, kuchni i generalnie w codziennym życiu.
 
Wystarczy otworzyć jedno z okienek i potrzeć kartkę, by wokół nas zaczął unosić się zapach miodu, świątecznego świerku, czekolady czy morskiej bryzy. Nie brakuje też nieco mniej przyjemnych wrażeń węchowych - jak chociażby ostry aromat czosnku, drażniący nozdrza zapach curry czy pieczonego kurczaka. Dzieje się tak dlatego, że farba użyta do wydrukowania książek zawiera mikroskopijne kapsułki, które pod wpływem dotyku pękają i uwalniają zwoją zapachową zawartość :)

______________________________
* współpraca z Harper Kids 


14 komentarzy:

 1. Świetna propozycja dla małych dzieciaków, będą musiała coś wybrać na prezent, bo książeczki są urocze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje dzieciaki uwielbiają serię, także bardzo polecam :)

   Usuń
 2. Jedna z najciekawszych serii dla najmłodszych, jakie są dostępne na naszym rynku wydawniczym.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z takimi kolorowymi i wspaniałymi książeczkami z pewnością nudzić się nie da

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja myślę, że każde obdarowane dziecko tą serią będzie zachwycone.

  OdpowiedzUsuń
 5. Taki prezent na pewno sprawi mnóstwo frajdy niejednemu maluchowi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajne propozycje, ale nie mam tak małych dzieci w rodzinie...Te większe są bardziej wymagające.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię tę serię. Moje wnuczki ją lubią.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nauka i zabawa to najlepsze połączenie, myśle ze dzieci będą zadowolone z czasu z tymi publikacjami

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzieci uwielbiają takie książeczki. Nie wiedziałam tylko, że jest seria zapachowa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubimy tę serię i książki z podserii. Mamy ich naprawdę sporo i wciąż przybywają. Mamy kilka prezentowanych przez Was tytułów. Są naprawdę super!

  OdpowiedzUsuń
 11. Książeczki z serii Akademia Mądrego Dziecka zdecydowanie należą do naszych ulubionych!

  OdpowiedzUsuń
 12. Fantastyczne książeczki. Nauka przez zabawę zawsze się sprawdza

  OdpowiedzUsuń
 13. Wszystkie książeczki z tej serii są naprawdę świetne. Idealnie sprawdzą się w roli prezentu.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)