środa, 9 lutego 2022

"Rok na okrągło" - obserwacyjna gra edukacyjna dla dzieci. Nauka pór roku i miesięcy z Adamigo.

O ile zapamiętanie nazw pór roku z reguły nie stanowi dla dzieci jakiegoś większego problemu, o tyle już nauczenie się w odpowiedniej kolejności wszystkich dwunastu miesięcy bywa niekiedy sporym wyzwaniem. Obserwacyjna gra planszowa "Rok na okrągło" od Wydawnictwa Adamigo to edukacyjny zestaw, którym można bawić się na wiele różnych sposobów - lecz generalnie ma ona na celu zapoznanie dzieci z cyklicznymi zmianami zachodzącymi w przyrodzie, wzbogacenie zasobu słownictwa oraz poszerzenie wiedzy o otaczającym nas świecie.  

Okrągła plansza do gry to jednocześnie sporych rozmiarów puzzle, według naszego Bąbla "bardzo przypominające pizzę" ;) Każdej porze roku odpowiada tutaj konkretny kolor, a każdy miesiąc został podpisany i podzielony na odcinki odpowiadające dziesięciu dniom. Dodatkowo w zestawie znajdziemy również 48 żetonów z fragmentami obrazków do odszukania na głównej planszy, 44 karty z zagadkami przypisanymi do poszczególnych pór roku oraz 12 kart z nazwami miesięcy i tematycznymi wierszykami na odwrocie. Opakowanie zawiera też kostkę i 4 pionki - a wszystko to wykonane z drewna, w myśl zasady "gram i dbam o planetę".


Autorzy gry przewidzieli aż trzy główne warianty przebiegu rozgrywek

Pierwsza propozycja to gra "urodziny", w ramach której zawodnicy ustawiają pionki na polach z datą swojego urodzenia. Wszystkie żetony zostają ułożone dookoła planszy, rewersem do góry - a po rzucie kostką przesuwamy się po planszy o odpowiednią ilość oczek i odkrywamy żeton znajdujący się nad polem, na którym wylądowaliśmy. W tym momencie wszyscy gracze równocześnie starają się odnaleźć na głównym obrazku jego wycinek, zaprezentowany na żetonie. Gra toczy się aż do momentu, kiedy któryś z zawodników obejdzie dookoła całą planszę - czyli minie ponownie pole z datą swoich urodzin. Wygrywa oczywiście osoba, która po drodze zebrała największą liczbę żetonów.

W wariancie nr 2 - "rok na okrągło" - zamiast żetonów kolekcjonuje się karty z zagadkami. Jeżeli zawodnikowi uda się prawidłowo odpowiedzieć na pytanie zawarte w zagadce, karta automatycznie trafia do jego puli. Poziom trudności jest tutaj bardzo zróżnicowany - a zatem niektóre zagadki okażą się dziecinnie proste już dla czterolatka, natomiast nad innymi nawet ośmiolatek będzie musiał trochę pogłówkować. (Dodatkowym utrudnieniem może być np. wykorzystanie klepsydry z przesypującym się piaskiem, jeśli posiadacie taką w domu.) 

Kolejna sugestia twórców to gra "4 pory roku", w ramach której wszystkie żetony kładzie się rewersami do góry po jednej stronie planszy - a wszystkie karty z zagadkami po drugiej stronie. Pionki wędrują z kolei na miejsca oznaczone strzałkami, a każdy z zawodników stara się przejść przez wszystkie pola wylosowanej dla siebie pory roku. Zawodnicy mogą zdecydować się tutaj na podjęcie jednej z dwóch dostępnych akcji: odsłonić żeton z fragmentem ilustracji albo spróbować rozwiązać zagadkę.

Oczywiście, gra daje również cały szereg zupełnie innych możliwości:

 • układanie kart z miesiącami według odpowiedniej kolejności;
 • segregowanie ich (na podstawie zagadek) zgodnie z przynależnością do konkretnej pory roku;
 • wyszukiwanie szczegółów z żetonów na czas;
 • losowanie kilku różnych żetonów i tworzenie z nich krótkich historyjek obrazkowych; 
 • opowiadanie przez dziecko o tym, jak zmienia się przyroda i pogoda w ramach każdej pory roku;
 • wskazywanie różnic w ubiorach postaci oraz w aktywnościach podejmowanych przez nie zależnie od warunków atmosferycznych.

Generalnie rzecz biorąc, poza zdobywaniem wiedzy przyrodniczej uczymy się tutaj również spostrzegawczości,koncentrowania uwagi i działania pod presją czasu - a także prowadzenia sensownej, logicznej i rozbudowanej narracji odnośnie tego, co dzieje się na ilustracjach. Jestem przekonana, że każdy kreatywny rodzic będzie w stanie wymyślić jeszcze przynajmniej kilka innych zabaw, do których można wykorzystać elementy zawarte w zestawie. Na mnie jego różnorodność zrobiła ogromne wrażenie - a pomysłowe wykonanie zyskało uznanie naszego Juniora do tego stopnia, że od tygodnia każdy dzień ferii zaczynamy kilkoma partyjkami tuż po przebudzeniu ;)


 
"Rok na okrągło"
Wydawnictwo Adamigo
sugerowany wiek graczy: 3-9 lat
liczba graczy: 1-8 

___________________________ 
*współpraca z Adamigo

 

19 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się ta propozycja i chętnie kupię ją jako prezent.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również zdecydowałam się ją zakupić, ale nie na prezent, ale dla naszej rodzinki. :)

   Usuń
 2. O tym samym pomyślałam - wspaniały pomysł na prezent!

  OdpowiedzUsuń
 3. jak znajdę to kupię do żłobka :) fajnie wyglada

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżli chodzi o żłobek - to tylko dla starszych grup :) Trzylatki co nieco już ogarną - młodsi raczej zjedzą elementy ;)

   Usuń
 4. Paulina Kwiatkowska9 lutego 2022 21:20

  Kuzynka ma już prawie 4 latka, więc razem poznamy tę grę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój synek byłby zachwycony tą grą i przyznam, że i mnie kusi partyjka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gra zachęca każdego ja też się na nią piszę.

   Usuń
 6. Przyznaję, że ta gra jestem dobrym prezentem dla dziecka. Będę o niej pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za polecenie tej propozycji. Idealnie sprawdzi się na różne okazje w roli prezentu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Koniecznie muszę rozejrzeć się za tą grą, nie tyle dla młodych pociech w rodzinie, co jako pomoc w ćwiczeniu uciekającej pamięci rodzica, ćwiczeniach przy dobrej zabawie. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O ile dobrze pamiętam, kiedyś grałam w wersję "Cztery pory roku".

  OdpowiedzUsuń
 10. Gra prezentuje się doskonale :) Tego typu edukacyjnych zabawek nigdy za wiele w domu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wspaniały pomysł na prezent. Muszę sobie zapisać. Z pewnością będzie to bardzo dobra zabawa dla dzieci jak i dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajna gra, myślę że i nam by się spodobało. Lubię produkty przemycające wiedzę podczas dobrej zabawy

  OdpowiedzUsuń
 13. samo wykonanie gry mi się bardzo podoba, myślę że moje dzieciaki byłby nią zainteresowane :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie widziałam jeszcze nie grałam no ale spodobała mi się, może sobie zamówimy. Z takich fajniejszych gier to my zawsze chętnie w dobble no ale też warto coś nowego wprowadzić.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)