wtorek, 9 maja 2017

Kiedy dorosnę, zostanę strażakiem... - czyli słów kilka o dziecięcych marzeniach.


Czy zastanawiacie się czasami, kim będzie w dorosłym życiu Wasze dziecko? Czy odnajdzie swoje powołanie w medycynie, astronomii, aktorstwie albo modelingu? A może okaże się świetnym sportowcem, handlowcem, prawnikiem lub budowlańcem? W końcu przedstawiciele każdej z tych profesji są bardzo pożądani i niesamowicie społeczeństwu potrzebni :) 

Tak, ja też czasami się zastanawiam. Ale po każdej takiej refleksji na temat Bąblowej przyszłości dochodzę tylko do jednej, najbardziej istotnej i oczywistej konkluzji: ważne, by był przede wszystkim szczęśliwym i spełnionym człowiekiem - niezależnie od swojej profesji i pracy, jaką będzie kiedyś wykonywał...

Tak czy siak - dziecięce marzenia mają wielką moc ! 
 A naszym zadaniem - jako rodziców - jest wspierać je i kibicować w ich realizacji.

Klocki Blocki straż pożarna prezent na Dzień Dziecka

Klocki Blocki straż pożarna prezent na Dzień Dziecka

Klocki Blocki straż pożarna prezent na Dzień Dziecka

Podam Wam tutaj jeden przykład, z życia wzięty... Była sobie pewna dziewczyna, która przez całą swoją nastoletnią egzystencję marzyła o tym, żeby zostać pisarką. Uwielbiała bawić się słowem, formować je jak plastyczną masę, poszukiwać do niego rymów i tworzyć dla niego zupełnie nowe konteksty i znaczenia. Z całą pewnością nie była wybitna w tym, co robi - ale odnosiła pewne sukcesy w konkursach literackich, pisała swoje pierwsze teksty do licealnej gazetki, jej wiersze publikowano czasami w raczkujących wówczas serwisach internetowych...

Co usłyszała wtedy od swoich rodziców ? "Daj spokój, z tego nic nie będzie...Zajmij się lepiej czymś NORMALNYM, pożytecznym, bardziej dochodowym i prestiżowym. Z pisania jeszcze chyba nikt się nie utrzymał - więc przestań wreszcie snuć te swoje nastoletnie fantazje i mrzonki..." 

Kilkanaście lat później ta sama dziewczyna założyła swojego bloga - i nadal pisze go lepiej lub gorzej, mniej lub bardziej regularnie...Ale przed wszystkim kocha to, co robi - i w pewnym sensie ma żal do swoich rodziców, że kiedyś tak obcesowo podcięli jej skrzydła i tak nonszalancko podeszli do tematu jej marzeń, kompletnie je bagatelizując. 

Klocki Blocki straż pożarna prezent na Dzień Dziecka

Klocki Blocki straż pożarna prezent na Dzień Dziecka

Klocki Blocki straż pożarna prezent na Dzień Dziecka

Dlatego też kiedy nasz Bąbel w wieku trzech lat deklaruje z całym przekonaniem, że w przyszłości zostanie strażakiem - pozwalamy mu tak myśleć, pielęgnujemy w nim te dziecięce marzenia i nie mamy absolutnie nic przeciwko temu. Nawet jeżeli z biegiem czasu jeszcze stukrotnie zmieni zdanie - to przecież na ten moment właśnie tego chce, właśnie to stanowi jego cel, właśnie pędzenie na sygnale zabawkowym wozem strażackim sprawia mu najwięcej radości i satysfakcji :)  

Więc niech sobie zjeżdża po tej żółtej plastikowej zjeżdżalni; niech rozwija strażacki wąż i rozkłada długą na 10 centymetrów drabinę; niech gasi wyimaginowane płomienie i pożar, który właśnie wybuchł na znajdującym się obok remizy drzewie. Niech nawet całymi godzinami wsłuchuje się w świdrujący sygnał syreny i rozkłada swoje strażackie Klocki Blocki po salonie, sypialni i kuchni . Może czasami zdarzy mi się zakląć pod nosem, kiedy nadepnę na któryś z nich bosą stopą - ale nigdy nie będę pozbawiać go tej frajdy, nie będę odbierać mu marzeń i tych pierwszych dziecięcych pasji i zainteresowań, które w sobie odnalazł.

Klocki Blocki straż pożarna prezent na Dzień Dziecka

Klocki Blocki straż pożarna prezent na Dzień Dziecka

Klocki Blocki straż pożarna prezent na Dzień Dziecka

Co więcej, będę z wielką przyjemnością poszukiwać dla niego tortu w kształcie wozu strażackiego na trzecie urodziny. Będę entuzjastycznie wycinać papierowe płomienie i hydranty, które mają stanowić ozdobę naszego tegorocznego urodzinowego stołu. Będę jeździć na wszystkie okoliczne festyny i imprezy plenerowe, żeby tylko mógł z bliska pooglądać sobie strażaków, ich manewry i pokazowe akcje. 

Będę - bo marzenia są bardzo ważne. 
A te pierwsze, dziecięce - pozostają w nas czasami na całe późniejsze, dorosłe życie.

Klocki Blocki straż pożarna prezent na Dzień Dziecka

Klocki Blocki straż pożarna prezent na Dzień Dziecka

Klocki Blocki straż pożarna prezent na Dzień Dziecka

Klocki Blocki straż pożarna prezent na Dzień Dziecka

__________________________________


Nasz zestaw strażacki – oraz wiele innych, równie ciekawych – znajdziecie na stronie KlockiBlocki. 
Polecam serdecznie tych specjalistów od spełniania dziecięcych marzeń - 
zwłaszcza teraz, kiedy wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka :)  

prezent na Dzień Dziecka

42 komentarze:

 1. U nas też była faza na straż pożarną, jak chyba u każdego chłopca, ale już ją mamy za sobą :) A klocki świetne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas rok temu ta faza była taka delikatna i przelotna - a w tym roku wybuchła znowu ze zdwojoną siłą - stąd nawet przyjęcie urodzinowe będzie w stylu strażackim i planujemy na nie wiele "ognistych" atrakcji ;)

   Usuń
 2. Mój tez ma fazę na strażaków: )

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak fajnie miec marzenia :) moze czesc sie kiedys spelni?? ;)
  To wlasnie sa uroki dziecinstwa- otwartosc na wszystko, oczekiwanie i ufnosc!
  Choc nasz Mlody ma juz 18 lat, jego zabawki z okresu "marzen" nadal leza... fajnie do nich wrocic!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój syn nie za bardzo wykazywał chęć pozostania strażakiem, ale córcia jak najbardziej tak, bawiła się strażackimi wozami, czytała książeczki poświęcone temu zawodowi, a i z jakim zaangażowaniem oglądała pokazy strażackie. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetnie zrobiłaś ten wpis :) I masz rację, należy pielęgnowac dziecięce marzenia, wspierać nasze maluchy i kto wie, może to dziecięce marzenie przerodzi się w poważny zawód, spoósb na życie?
  Piszesz świetnie, nie lepiej lub gorzej! ŚWIETNIE!

  OdpowiedzUsuń
 6. Też zawsze powtarzam, że najważniejsze, aby dziecko było zdrowe, szczęśliwe, uśmiechnięte. A kim zostanie, to już drugorzędna sprawa... U nas jest etap konstruktora samochodów (syna) oraz piosenkarki i baletnicy (córka). Klocki świetne, bardzo nam się podobają!

  OdpowiedzUsuń
 7. Najgorsze jest gdy rodzice umniejszaja marzenia dzicka lub jego "plany na przyszlosc". Trzeba pomoc dziecku wybrac elasciwa sciezke.

  OdpowiedzUsuń
 8. Trzeba wspierać dzieci w realizacji ich marzeń. Pamięć o podcinaniu skrzydeł w dzieciństwie zostanie w nich na zawsze i potem przeleją ją na własne dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 9. kochana z Ciebie mama :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Znam też taką dziewczynę :). Poszła do ekonoma, ale całą szkołę marzyła o pójściu na Filologię Polską. Życie i dziecko pokrzyżowało jej plany i teraz spełnia się pisząc recenzje książek. Miała też drugie marzenie, robić zdjęcia, ale w tamtych czasach klisze były strasznie drogie. Nawet zapisała się do szkoły na kierunek fotografii artystycznej, ale choroba męża pokrzyżowała jej plany, jednak jest internet i kursy i ta dziewczyna
  również próbuje spełnić swoje marzenie. Co do dzieci, to kiedyś zastanawiałam się kim zostaną, nawet najstarsza córka miała pewne predyspozycje, jednak głupi wiek sprawił, że wszystko prysnęło jak bańka mydlana i w chwili obecnej nie mam pojęcia "gdzie ja przyłożyć". Średnia będzie hakerem (obejdzie każdą blokadę i hasło) albo sportowcem, bo medali ma już całą półkę, a młody penie złodziejem samochodów, albo mechanikiem, bo żądne autko nie wytrzymuje dłużej niż kilka dni.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny zestaw :D Coś dla moich chłopaków :)

  OdpowiedzUsuń
 12. U Nas faza na strazakow minela . Teraz jest kucharz i piosenkarz :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Młoda wśród swoich marzeń dotyczących przyszłości miała przez chwilę fazę na bycie strażakiem:) był też hydraulik, pielęgniarka, operatorka koparki itp. :) Zestaw świetny, na pewno by jej się spodobał :)

  OdpowiedzUsuń
 14. u nas na balu karnawałowym byli albo policjanci albo strażacy :) fajnie miec bohaterów :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Moja córka chce zostać policjantką i łapać złodziei.
  A klocki fajne 😊

  OdpowiedzUsuń
 16. A moja córka niezmiennie chce zostać "panią od baletu" więc co tydzień chodzimy na balet i zbiera wszystko co związane z tańcem.

  OdpowiedzUsuń
 17. Junior też miał etap "strazaka", ale mu przeszło ;) Potem chciał być policjantem, a teraz marynarzem, bo bardzo polubił wszelkie statki i interesuje go bardzo historia Titanica :) Ale zapewne to też mu za jakiś czas minie..

  OdpowiedzUsuń
 18. U nas też furorę robi straż pożarna choć z tego co widzę to Młody chce iść w ślady ojca i latać

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo mądry wpis życiowy 😍
  U nas teraz na etapie jest bycie terrorystą!!!! Dobrym o ile taki istnieje. Ostatnio bawił się z kuzynką lat 3 i mówi jej teraz Ty zostaniesz pomocnikiem dobrego terrorysty 😉 tak ze tego...

  OdpowiedzUsuń
 20. Marzenia są bardzo ważne. Warto o tym pamiętać, kiedy jest się rodzicem.

  OdpowiedzUsuń
 21. I u nas po domu biega mały strażak w niewidzialnym kasku, a za nim dwaj nieco więksi z sikawkami w ręku. Klocki strażackie również są. Marki innej, ale chętnie poznamy te, bo zestawów strażackich jest sporo i cena przyzwoita.

  OdpowiedzUsuń
 22. Co do przyszłości mojej starszej to właściwie juz "pozamiatane"..:). Plan jest bardzo konkretny i następują zaledwie drobne modyfikacje.Hehe Dokładnie wiem jakie kierunki studiów skończy, co będzie w życiu robić, ile będzie miała dzieci, kiedy , jakie imiona będą nosić i kto się będzie nimi zajmował ( babcia!)

  OdpowiedzUsuń
 23. Moja koleżanka, która niedawno urodziła synka dała mu na imię Henryk - stwierdziła, że to dobre imię na przyszłość, bo jeśli zostanie prezesem firmy to będzie panem Henrykiem a jak będzie pracował na budowie to też pasuje, bo kumple będą mogli mówić "Heniek! Chodź na piwo!" :D najważniejsze, by dziecko było szczęśliwe. Kto nie oglądał, polecam film Billy Elliot z 2000r o chłopcu, którego ojciec wysyła na boks a on przypadkowo trafia na balet. Film właśnie o dziecięcych marzeniach vs ambicje rodziców. Nasza prawie 3 latka chce być Księżniczką :| nie mam nic przeciwko ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Hmm... właśnie się zorientowałam, że moje Gwiazdy jeszcze nigdy nie powiedziały kim chciałyby zostać w przyszłości :) Aż muszę je podpytać, co im w duszy gra na dzień dzisiejszy. Moi rodzice na szczęście uwierzyli w moje marzenia. I chociaż z biegiem czasu wymarzona droga trochę się zatarła, to właśnie wracam na nią, a oni nadal to wspierają. To naprawdę ważne w życiu. Żeby nie podciąć skrzydeł swojemu dziecku.

  OdpowiedzUsuń
 25. Szkoda, że nie wszyscy rodzice rozumieją jak ważne są marzenia. Też zawsze słyszałam, żebym lepiej zajęła się czymś pożytecznym, normalnym, dochodowym bo przecież pisarstwo to nie zawód... :| To wspaniałe, że wspierasz swoje dziecko od małego w tym co go interesuje! Ma szczęście, że ma taką mamę! ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Kiedyś chciałam zdawać na architekturę krajobrazu, uwielbałam rysować. Moi rodzice wymarzyli sobie jednak dla mnie inny zawód, bo moj wybór był dla nich nie poważny, wiesz ot młodzieńcza fanaberia. Dziś w penym sensie mam do nich o to żal, że wyciszyli moją miłość do tego co mogłam robić i co bym naprawdę kochała, dobrze że dzi mam bloga, bo choć to zupełnie co innego, to spełniam sie tym co robię :)

  OdpowiedzUsuń
 27. U mojego syna plany na przyszłość szybko się zmieniają- raz chce być strazakiem,a za chwilę już woli być naukowcem. Córka jakis czas temu chciała spróbować swoich sił w telewizji, w reklamie jako aktorka- ok pomogłam jej, spróbowała tego i teraz od czasu do czasu gwiazdorzy sobie na planie. Kilka miesięcy temu stwierdziła że dodatkowo chciała by trenować akrobatyke, więc ja zapisałam, a od soboty urabia mnie w sprawie baletu. Daje moim dzieciom spróbować wszystkiego co wpadnie im do głowy. W końcu znajdą to, co chcą robić.

  OdpowiedzUsuń
 28. Faza strażaka już na szczęście odchodzi ;)

  "ważne, by był przede wszystkim szczęśliwym i spełnionym człowiekiem - niezależnie od swojej profesji i pracy, jaką będzie kiedyś wykonywał..."

  Dokładnie tak samo chciałem skomentować ten artykuł. Święte słowa, 200 procent racji.

  OdpowiedzUsuń
 29. Mi do dziś wypominają fazę piosenkarki, miłość do muzyki pozostała jednak do dziś :)

  Ważne, że dzieciaki są ciekawe świata i na pewnym etapie rodzice umożliwiają im rozwój! :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Ja mam w domu przyszłego operatora koparki i operatora dźwigu :)
  I choć jeszcze się to pewnie milion razy zmieni to ta dziecięca pasja i fascynacja jest cudowna <3

  OdpowiedzUsuń
 31. U nas też ogromna wkreta na strażaków :-D

  OdpowiedzUsuń
 32. Dokładnie tak :)
  Tymon od zawsze będzie "budownikiem". Teraz dodaje, że on lubi grać w piłkę ale piłkarzem będzie jego kolega a on mu wybuduje stadion.. i jest w swych marzeniach i pasjach bardzo konsekwentny. Czas pokaże co dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Marzenia są bardzo ważne, zwłaszcza te dziecięce, dlatego warto je pielęgnować :)
  Co prawda, w dzieciństwie marzyłam o tym, że zostanę pielęgniarką, a podczas pobierania krwi robi mi się słabo :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Nik mial straszna faze na pociagi, potem wlasnie na straz pozarna, ale obecnie kroluja kopary, wywrotki i caly ten budowlany majdan. ;)

  A co do tendencji rodzicow do bagatelizowania dzieciecych marzen, rozumiem. Kiedy bylam mala, taka moze 10-11 letnia, prosilam mame o zapisanie mnie na kolko plastyczne w Domu Kultury w naszym miescie. Doslownie ja o to blagalam... a ona odmowila, bo "przeciez na takie kolko to trzeba miec talent". Nie wiem czy chodzilo jej o kase czy o dowozenie mnie (chociaz mlodsza siostre wozila w to samo miejsce na rytmike bez problemu), ale pamietam jak strasznie bylo mi przykro. I jasne, wybitna malarka bym raczej nie zostala, ale rysuje calkiem niezle, a co wazniejsze - bylam pelna pasji, plastyka byla dlugo moim ukochanym przedmiotem w szkole, a moja rodzicielka tak stlamsila moje marzenia... :/

  OdpowiedzUsuń
 35. nie życz dziecku, by zostało budowlańcem:P ciężko się później walczy z alkoholizmem:P ja nigdy nie chciałem być strażakiem, ale nim zostałem. Ochotniczym co prawda, ale sikawkę trzymałem. Ba! motopompę odpalałem też! Brawo ja! Dziecko trzeba wspierać w marzeniach, o ile są one realne do spełnienia. No jeśli dziecko zechce zostać np Spidermanem, to przecież nie będziemy go szczuć pająkami:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hihi, mój mąż jest budowlańcem i żadnego alkoholizmu nie wykazuje :P Na szczęście. Jeszcze. :P

   Usuń
 36. Też chcę, by moje dzieciaki były szczęśliwe bez względu na to jaki wybiorą zawód:)
  Mnie Rodzice wspierali. Chciałam być nauczycielką:) I zostałam. W sumie tylko na papierku, ale marzenie zaliczone;))

  OdpowiedzUsuń
 37. A moje dziecięce marzenia o wykonywanym zawodzie w przyszłości zmieniały się niemal co chwilę!;) Jak to mówią kobieta zmienną jest;) Od małego....;p Ale o pisaniu również marzyłam, baaa-nawet chciałam mieć własne czasopismo!;D

  OdpowiedzUsuń
 38. Moja córka chce zostać malarką.
  ps. Fajne klocki :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Moja mała twierdzi, że chce zostać lekarzem, ciągle bada swoje misie i lale :) Nie oponowałabym, choć byłoby jej ciężko, bo nie ma 'pleców' ;)

  OdpowiedzUsuń
 40. Marzenia są ważne w każdym wieku, bez marzeń gaśniemy.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)