środa, 21 października 2020

"Ile waży astronauta?" i "Czy ogień boi się strażaka?" - edukacyjne książeczki o zawodach od Wydawnictwa Dragon dla Dzieci.

Dwie poprzednie książeczki o zawodach od Wydawnictwa Dragon dla Dzieci opisywałam Wam już kiedyś TUTAJ. Wtedy mowa była o lekarzu i pilocie,natomiast dziś z przyjemnością przybliżę Wam utrzymane w podobnym stylu propozycje poświęcone astronautom i strażakom :)

"Ile waży astronauta?"
Wydawnictwo Dragon dla Dzieci
tekst: Przemysław Rudź
ilustracje: Tomasz Piąskowski
stron: 64  
 
Co trzeba zrobić,by zostać astronautą? Jakie są największe trudy i wyzwania tej pracy,jakie testy psychologiczne i sprawnościowe trzeba zdać - i jak dbać o kondycję oraz dietę w trakcie pobytu na stacji kosmicznej? Właśnie od takich zagadnień rozpoczyna swoje rozważania Przemysław Rudź - zwracając uwagę małego Czytelnika na fakt,że bycie astronautą to przede wszystkim profesja wymagająca sporej interdyscyplinarnej wiedzy oraz wydolności fizycznej. Każda osoba decydująca się na międzyplanetarne podróże jest narażona na ogromne przeciążenia,zanik mięśni czy demineralizację kości - a zatem musi się do swojej pracy przez długi czas przygotowywać i nawet w przestrzeni kosmicznej korzystać regularnie z urządzeń,które normalnie spotykamy na siłowni.


Autor opowiada również o innych potencjalnych zagrożeniach i niebezpieczeństwach,wynikających między innymi z niesprzyjających warunków atmosferycznych,źle wykonanych obliczeń czy niedoskonałej,wadliwej technologii. Opisuje też zasady działania rakiet i statków kosmicznych oraz przywołuje sylwetki śmiałków,którzy zdecydowali się na karierę astronauty nie zważając na wszelkie wymienione wyżej czynniki ryzyka. Należy do nich chociażby Mirosław Hermaszewski - jak dotąd jedyny Polak w kosmosie (choć w amerykańskich programach kosmicznych zdarzyło się też kilku innych astronautów polskiego pochodzenia).

Oprócz tego z książeczki dowiemy się,czym są NASA,ESA i inne agencje kosmiczne,jak zbudowany jest kosmodrom,jakie eksperymenty i badania naukowe prowadzone są w kosmosie oraz na czym polega kosmiczna turystyka. Znajdziemy tam też obszerne kalendarium najważniejszych historycznych wydarzeń,które w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju astronautyki i do podboju kosmosu przez człowieka w takim,a nie innym stopniu. 

Przemysław Rudź wielokrotnie podkreśla,że na niektóre pytania dotyczące kosmosu nadal nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi. Nie wiadomo,czy uda się nam budować bazy na obcych ciałach niebieskich,czy będziemy w przyszłości eksplorować odległe systemy planetarne i czy możemy spodziewać się rozwoju tak zwanego górnictwa kosmicznego,które zaczyna coraz bardziej nurtować inżynierów oraz wynalazców. Niemniej jednak,wiedza ludzi na temat kosmosu jest obecnie zdecydowanie bardziej rozległa niż dawniej,a niektóre rozwiązania wykorzystywane przez astronautów znajdują zastosowanie również w naszym codziennym,ziemskim życiu :)

"Czy ogień boi się strażaka?"
Wydawnictwo Dragon dla Dzieci
tekst: Paweł Rochala
ilustracje: Miro Charkot
stron: 64
 
Kolejną książeczkę z tej edukacyjnej serii wyróżnia fakt,że została ona napisana przez osobę,która rzeczywiście wykonuje zawód strażaka. Starszy brygadier Paweł Rochała to oficer Państwowej Straży Pożarnej i autor wielu artykułów oraz felietonów prasowych dotyczących pożarnictwa. Żartobliwie mówi o sobie jako o "pożarologu" - i jest to określenie ze wszech miar trafne,ponieważ posiadana wiedza bez dwóch zdań pozwala uznać go za niekwestionowanego specjalistę w tej dziedzinie :)

Tutaj również znajdziemy przede wszystkim informacje dotyczące specyfiki pracy strażaka - oraz wszelkich wymogów,jakie trzeba spełnić,by nim zostać. Ponadto dowiemy się też,jak powstaje pożar,jakie specyficzne warunki i zjawiska mu towarzyszą,czym można ugasić różne rodzaje substancji łatwopalnych - i jak wezwać pomoc w przypadku,gdy samodzielne stłumienie płomieni okazuje się niemożliwe.

Na szczegółowych ilustracjach zaprezentowano między innymi przekrój nowoczesnego wozu gaśniczego i opis wszystkich umieszczonych w nim sprzętów - a także poszczególne elementy strażackiego stroju,który w całości może ważyć nawet do 25 kilogramów. Autor opowiada nam też o wzajemnej współpracy wszystkich służb ratunkowych,o udzielaniu przez strażaków pierwszej pomocy przedmedycznej i o innych czynnikach (poza ogniem),które mogą stanowić zagrożenie dla jego zdrowia i życia w trakcie przeprowadzanej akcji. Podaje również przykłady największych i najbardziej niebezpiecznych pożarów na świecie,do których zalicza płonące lasy Australii oraz potężne burze ogniowe w okresie II wojny światowej.

Z rzeczy mniej ryzykownych i bardziej przyjemnych przeczytamy chociażby o zabawach w remizie, strażackiej orkiestrze dętej,Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych i odznaczeniach przyznawanych za szczególne dokonania na służbie. Żadnego dziecka nie zdziwi chyba fakt,że strażacy pomagają ludziom nie tylko podczas gaszenia pożarów - lecz również w wypadkach komunikacyjnych, w sytuacjach powodzi oraz w przypadku poszukiwania osób przywalonych gruzami budynków.

 
Podobnie jak w przypadku poprzednich propozycji z tego cyklu,wartościowa edukacyjna treść idzie w parze z ciekawymi,kolorowymi ilustracjami. Bardzo podoba mi się też forma 30 pytań i odpowiedzi - ponieważ dzięki niej wiedza została przekazana w bardzo przejrzysty i skondensowany sposób. Jestem przekonana,że zainteresuje każdego małego,ciekawego świata odkrywcę - a nie tylko przyszłych pretendentów do wykonywania opisywanych zawodów ;)
 14 komentarzy:

 1. Książki dla mojego syna - chciałby zostać zarówno astronautą, jak i strażakiem :) Na pewno by mu się spodobały :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już wiem co kupię bratankowi na prezent. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sympatyczne książeczki w sam raz dla chłopców. Choć może i znajdą się tu dziewczynki, którym te książki przypadną do gustu:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczne wydania, że które skłaniają rodzica do rozmów o tym kim dziecko chciałoby zostać w przyszłości. Uwielbiamy czytać, że choć teraz to już Jasiek mi czyta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama przeczytałabym te książki z dużą ciekawością a co dopiero moi muszkieterowie<3

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsza książka to coś dla naszej starszej córki temat kosmos i wszystko co z nim związane bardzo lubi. Ciekawe propozycje edukacyjne pokazyjesz. Monika Flok

  OdpowiedzUsuń
 7. Fantastycznie, że takie super pozycje pojawiają się w sprzedaży. Idealne na mikołajkowy prezent

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa książeczka. Niebawem Mikołajki, myślę że to fajny pomysł na prezent. Recenzja również na plus, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O jakie fajne, moim chłopakom spodobałaby się ta o strażaku.

  OdpowiedzUsuń
 10. Moja córka kiedyś chciała zostać astronautą, niestety już z tego marzenia wyrosła. Ale może w przyszłości podsunę książki synowi, jeśli będzie zainteresowany tematem

  OdpowiedzUsuń
 11. Astronauci i strażacy to idealna tematyka dla małych chłopców :) Mój syn uwiebiał kiedyś "Strażaka Sama" :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dokładnie, coś dla nas. Mam w domu dwóch chłopaków, więc takie ;pozycje ksiażkowe są u nas mile widziane.

  OdpowiedzUsuń
 13. Moim zdaniem edukacyjne książeczki i zabawki są najlepsze. Sama staram się takie wybierać, aby dziecko poznało jak najwięcej świata. Małe dzieci uczą się najwięcej.

  OdpowiedzUsuń
 14. Super książeczka dla dzieci, no i pięknie wydana. Sama poczytałabym...

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)