poniedziałek, 12 lutego 2018

Chrzest Święty dziecka (adoptowanego) - ile kosztuje, jak go zorganizować i jakie trudności oraz dylematy można napotkać ?


Z uwagi na specyfikę mojego bloga -
zacznę może od Chrztu dziecka adoptowanego.

U nas akurat sytuacja była klarowna, ponieważ Bąbel trafił do naszej rodziny jako maleńkie niemowlę. Wiedzieliśmy, że jeszcze nie został ochrzczony - i nasz sakrament absolutnie niczym nie różnił się od sakramentu przyjmowanego przez dziecko biologiczne. Oczywiście nie zmienia to faktu, że w sytuacji adopcyjnej na chrzest z reguły trzeba poczekać nieco dłużej. Może nastąpić on dopiero po:
 • ostatecznej rozprawie sądowej;
 • uprawomocnieniu się decyzji sądu;
 • nadaniu dziecku nowego numeru PESEL oraz aktu urodzenia.
W polskiej rzeczywistości biurokratycznej wszystkie te czynności "trochę" trwają - i mogą przeciągnąć się nawet do kilku miesięcy. Z doświadczeń innych znajomych rodziców adopcyjnych wynika jednak, że w przypadku chrztu dziecka adoptowanego czasami pojawiają się również pewne dalej idące komplikacje...

Chrzest Święty dziecka - ile kosztuje Chrzest - jak zorganiować Chrzest - Chrzest w domu czy restauracji - jakie warunki trzeba spełnić żeby ochrzcić dziecko adopcja dziecka - Chrzest dziecka adoptowanego - Chrzest dziecka starszego
pixabay.com

Czym jest chrzest warunkowy?

Czasami ani ośrodek adopcyjny, ani placówka czy rodzina zastępcza, w której przebywało dziecko - nie posiadają wiedzy, czy zostało ono już wcześniej ochrzczone przez rodzinę biologiczną. W takiej sytuacji trzeba dołożyć starań, by ten fakt ustalić (w kurii lub macierzystej parafii) - a jeśli nadal z jakichś względów nie ma co do tego pewności, odbywa się tzw. chrzest warunkowy. Rodzice chrzestni występują na nim w charakterze świadków - a osoba duchowna używa w trakcie ceremonii formuły "jeżeli nie byłe(a)ś chrzczony/chrzczona..." Dzieje się tak dlatego, że powinno chrzcić się każdego człowieka tylko raz, jako osobę - a nie jako nowe imię i nazwisko. 

Odnowienie Chrztu Świętego

Jeśli z kolei wiadomo, że dziecko zostało już raz ochrzczone - można ten sakrament po adopcji odnowić. Wówczas ma on charakter czysto symboliczny dla dziecka, dla jego rodziców i chrzestnych - natomiast w świetle prawa kościelnego nie niesie za sobą żadnych nowych znaczeń i treści.

Chrzest Święty dziecka - ile kosztuje Chrzest - jak zorganiować Chrzest - Chrzest w domu czy restauracji - jakie warunki trzeba spełnić żeby ochrzcić dziecko - adopcja dziecka - Chrzest dziecka adoptowanego - Chrzest dziecka starszego
pixabay.com

Chrzest dziecka starszego, powyżej 7. roku życia

W przypadku dzieci powyżej 7. roku życia prawo kościelne zakłada, że o Chrzest Święty proszą już nie tylko rodzice - ale również samo dziecko, wystarczająco świadome i zdolne do rozumienia istoty tego Sakramentu.

Mówiąc całkiem szczerze , z tą świadomością nawet w wieku 7 lat może być bardzo różnie. Placówki opiekuńcze mają obowiązek zapewnić dziecku byt i warunki do nauki - ale jednocześnie muszą zachować neutralność w kwestiach religijnych i światopoglądowych. Tak naprawdę nie ma w nich osoby, która byłaby odpowiedzialna za rozwój duchowy dziecka - ponieważ nie jest nią ani opiekun prawny, ani tym bardziej inni opiekunowie czy dyrektor placówki. Dlatego decyzja o wychowaniu dziecka w wierze (lub nie) należy do przyszłych rodziców adopcyjnych.

W takiej sytuacji konieczna jest również zgoda biskupa -  wydana na podstawie informacji przekazanych przez proboszcza parafii. Chodzi tu głównie o kwestię, czy dziecko uczestniczy w katechezie oraz wspólnie z rodzicami bierze czynny udział w życiu Kościoła.

pixabay.com

 Zmiana imienia adoptowanego dziecka - 
nadawać nowe, czy zostawić stare?

Możliwość zmiany imienia adoptowanego dziecka jak najbardziej istnieje. Rodzice adopcyjni kierują się tutaj najróżniejszymi przesłankami - a w największej mierze powinni kierować się oczywiście dobrem małego człowieka, który właśnie dołączył do ich rodziny.

Imię zmieniane jest najczęściej w przypadku dzieci młodszych, które jeszcze nie są do swoich personaliów zbyt mocno przywiązane. Najczęstszymi argumentami są tutaj względy bezpieczeństwa, obawa przed poszukiwaniami ze strony rodziny biologicznej - lub fakt, że pierwsze imię dziecka było w jakiś sposób ośmieszające, nietypowe i mogło stanowić w przyszłości powód do kpin ze strony rówieśników.

Czasami zmienia się też imiona dzieciom starszym - ponieważ same się tego wyraźnie domagają i jest to dla nich symboliczne "odcięcie się" od smutnych, często wręcz traumatycznych doświadczeń. Niektórzy rodzice twierdzą z kolei, że to właśnie imię jest tym jedynym ogniwem łączącym dziecko z jego historią, przeszłością i korzeniami - więc tak naprawdę jest to kwestia bardzo indywidualna. 
 Catering, przyjęcie w domu czy w restauracji ?  

Chrzest  dziecka  to  również spory  wydatek  - a poza  kwestiami  finansowymi kosztuje  nas też dużo stresu, nerwów i obaw, czy  wszystko  faktycznie  zostało  dopięte  na  ostatni  guzik.

Jeśli  klikniecie  w powyższy podświetlony na niebiesko link lub infografikę - przeniesie  Was  ona do  kompleksowego  poradnika na  temat  organizacji  Chrztu, jaki udało  mi  się wyszperać w Sieci. Znajdziecie  w nim  między innymi wymagane  formalności, szacunkowe  koszty  cateringu, przyjęcia  organizowanego  w domu oraz  w restauracji  - a także zestawienie najważniejszych wad  i zalet każdej  z tych  opcji.
  
https://www.zaplo.pl/blog/ile-kosztuje-chrzest-dziecka/

My  zdecydowaliśmy  się na niewielkie przyjęcie  w wynajętym  lokalu, z profesjonalną obsługą kelnerską. Chcieliśmy  jak  najwięcej  czasu  poświęcić synkowi  w tym  Jego  wyjątkowym  dniu - zamiast zaprzątać sobie  głowę samodzielnym przygotowywaniem potraw oraz  porządkami  po  uroczystości. 

Jednocześnie  warto  zadbać o to, żeby  wybrany  przez  nas  lokal  (restauracja, sala  bankietowa, świetlica) - miał charakter  względnie  swojski, przytulny  i kameralny. Powinien  być przyjazny  dziecku  i rodzinie - oraz  posiadać wszelkie  niezbędne  udogodnienia, jak  chociażby  toaletę z przewijakiem, krzesełko  lub  osobny pokój do  karmienia. Trzeba  też pamiętać, że niektóre  dzieci  reagują na  nowe  i nieznane  miejsca  dość niespokojnie i histerycznie  - a więc jako  rodzice  musimy  spróbować ocenić zdolności  adaptacyjne  naszej  pociechy  i zapewnić jej  też kącik, w którym  będzie  mogła  odpocząć, zdrzemnąć się i wyciszyć. Dla  nas  szczególnie  ważna  była atmosfera  rodzinnej  bliskości i intymności  - która  wbrew  pozorom jest możliwa  do  osiągnięcia nawet  na  stosunkowo  dużej  powierzchni.
  
Chrzest Święty dziecka - ile kosztuje Chrzest - jak zorganiować Chrzest - Chrzest w domu czy restauracji - jakie warunki trzeba spełnić żeby ochrzcić dziecko - adopcja dziecka - Chrzest dziecka adoptowanego - Chrzest dziecka starszego
pixabay.com

Nasza  największa  organizacyjna  wpadka...

...dotyczyła tortu zamówionego  na  Chrzest. Niestety, za  bardzo  zaufaliśmy  kompetencji cukierników - i w efekcie w dniu uroczystości otrzymaliśmy  tort  kompletnie  inny, niż na  zdjęciu (że o różnicy  w smakach  nie  wspomnę). Miał  być  marcepan  i nadzienie  jeżynowe  - a była  bita  śmietana  i owoce  tropikalne... Przyznam  szczerze, że strasznie się wtedy poirytowałam - bo na jakiekolwiek zmiany było już oczywiście za późno. Wprawdzie   nie  jest  to  najbardziej  istotna  kwestia w obliczu  powagi całego  wydarzenia - a jednak od tamtej  pory zamawiając wyroby  cukiernicze  upewniamy  się kilkukrotnie, czy  będą identyczne, jak na  katalogowych stronach. Ciekawą opcją jest  również możliwość wcześniejszej  degustacji  różnych  smaków, oferowana przez niektóre  cukiernie.
 
Chrzest Święty dziecka - ile kosztuje Chrzest - jak zorganiować Chrzest - Chrzest w domu czy restauracji - jakie warunki trzeba spełnić żeby ochrzcić dziecko - adopcja dziecka - Chrzest dziecka adoptowanego - Chrzest dziecka starszego
pixabay.com

Najprzyjemniejsze, co spotkało nas w trakcie Chrztu Świętego...

...to ciepłe przyjęcie, jakie zgotowała Bąblowi cała nasza bliższa i dalsza rodzina oraz lokalna społeczność. Dziadkowie i chrzestni oczywiście mieli kontakt z synkiem już znacznie wcześniej, po odebraniu go z placówki - ale niektórzy dalsi krewni zobaczyli go po raz pierwszy właśnie podczas chrztu i przyjęli do swojego grona z szeroko otwartymi ramionami. Zdajemy sobie sprawę, że wielu rodziców adopcyjnych  na co dzień boryka się z dyskryminacją i brakiem zrozumienia dla swoich decyzji. U nas na szczęście taki problem póki co nie występuje - a synek jest po prostu nieodłączną częścią naszej familii i nie wyobrażamy sobie życia bez niego. To jest najcenniejsze , co mogliśmy otrzymać - pełne wsparcie oraz akceptacja. 

A jakie są Wasze doświadczenia w kwestii Chrztu dziecka ?
Może macie to wydarzenie dopiero przed sobą ?  
A może jesteście już "po" - i chcielibyście podzielić się jakimiś cennymi wskazówkami ? 


74 komentarze:

 1. Świetny post! Pojęcia nie miałam , że chrzest adoptowanego dziecka czymś się może różnić!
  U nas chrzty za nami, mamy z mężem łącznie trzech chrześniaków i nie piszę się na więcej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam Sakrament jak widzisz nie różni się znacznie - tyle że konieczne jest wcześniejsze ustalenie pewnych faktów, co czasami przysparza trudności.

   Ja mam dwóch chrześniaków - i też mi już wystarczy :)

   Usuń
 2. U nas chrzest pewnie przed nami. Najgorszy będzie wybór chrzestnych. Bo muszą to być osoby wierzące, jeśli są w związku - po ślubie kościelnym. I to już połowę "kandydatów" nam odrzuca :/
  Fajnie, że takie rzeczy piszesz, nie wszyscy mają o tym pojęcie..😘

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wyborem chrzestnych też mieliśmy problem - bo niektórzy odpadli nam z przyczyn formalnych, inni mieli już kilku chrześniaków. Bardzo chcieliśmy , żeby chrzestną została moja szwagierka - ale w tamtym momencie była jeszcze niepełnoletnia i kilka miesięcy przed Bierzmowaniem - więc musieliśmy mocno pertraktować z księdzem.

   Usuń
 3. Ciekawy artykuł, nie miałam pojęcia o wielu tych kwestiach!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też zawsze się czegoś nowego dowiaduję, kiedy przygotowuję takie teksty :)

   Usuń
 4. O chrzcie Księżniczki pisałam u siebie na blogu, może kojarzysz. U nas największą wpadką okazało się to, że córeczka w samochodzie zgubiła bucik i w tej całej przedchrzcielnej gorączce nikt, absolutnie nikt tego nie zauważył! Ani my, ani chrzestni, ani dziadkowie. Koniec końców Księżniczka została ochrzczona w jednym bucie, jak taki mały uroczy Kopciuszek ;)
  Podobnie jak u Ciebie, największą przyjemnością było przyjęcie malutkiej przez naszych najbliższych. Do tej pory jest oczkiem w głowie starszego pokolenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kojarzę - i myślę, że dzięki temu zgubionemu bucikowi jest o jedno wspomnienie i o jedną rodzinną anegdotkę więcej :) A ciepłe przyjęcie - bezcenne i to najlepszy prezent, jaki bliscy mogli nam i naszym dzieciom podarować :)

   Usuń
 5. U mnie było skromnie - obiad w domu dla chrzestnych i tyle.
  Nie zapraszałam gości i żadnej imprezy nie było. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też dobrze :) Ważne, że byliście zadowoleni - i że zorganizowaliście wszystko po swojemu.
   My rozważaliśmy imprezę w domu - ale jednak ilość spraw organizacyjnych nas przerosła i postanowiliśmy powierzyć wszystko obsłudze restauracji ;)

   Usuń
 6. Dużo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć u ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Najpiekniejsze zdania jakie przeczytałam z tego wpisu to te końcowe mówiące o ciepłym przyjęciu maluszka do rodziny. Uwierz mi, że aż mi się ciepło na sercu zrobiło i trudem przełknęłam ślinę aby nie poleciała łza wzruszenia. Każde dziecko jest warto miłości i uśmiechu oraz radości jakie wnosi do rodziny bez względu na to czy jest biologiczne czy nie <3 Jesteście wspaniałą rodziną

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że każde - dlatego jest mi niezmiernie smutno i przykro, kiedy rodzice adopcyjni borykają się z jakąkolwiek dyskryminacją ich dzieci...To w ogóle nie powinno mieć miejsca...

   Usuń
 8. Bardzo ciekawych i ważnych rzeczy dowiedziałam się z tego posta. Nie miałam pojęcia, że podobne problemy mogą występować. Ale teraz przynajmniej po części wiem na jakie trudności możemy napotkać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak w zasadzie to są raczej niewielkie problemy - które można łatwo ogarnąć i przezwyciężyć przy wsparciu i dobrej woli księdza. A nie widzę żadnego powodu, dla którego miałby się taką dobrą wolą nie wykazać - zwłaszcza że regulują to przepisy kościelne.

   Usuń
 9. Nawet nie wiedziałam, że chrzest dziecka adoptowanego może się czymś różnić. Ale to prawda - chrzci się tylko raz.
  Dobry post.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różni się w zasadzie tylko tą świadomością i dociekaniem, czy dziecko było już chrzczone.

   Usuń
 10. U nas chrzest był jak córka miała 3 miesiące małe przyjęcie w domu z rodziną

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas wszystkie wcześniejsze formalności sądowe sprawiły, że chrzest miał miejsce dopiero w siódmym miesiącu życia Bąbla.

   Usuń
 11. Przydatny post, zwłaszcza dla rodziców adopcyjnych dzieci starszych. U nas po chrzcie zaprosiliśmy dziadków i chrzestnych do restauracji na obiad. Uważam, że to powinien być dzień dziecka, ważny dla niego, a nie impreza, niemalże weselna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas nawet weselna była skromna, na 30 osób - bo bardzo nie lubimy wielkiej pompy :)

   Usuń
 12. Nie mam dzieci i nie planuję ich mieć, dlatego nigdy nie zastanawiałam się nad tą kwestią, ale myślę, że ta wiedza może mi się przydać np. podczas pisania opowiadania ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A piszesz takie ? W takim razie życzę wielu ciekawych inspiracji :)

   Usuń
 13. Ciekawe co na to rodzice, ktorzy nie sa wierzacy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że raczej ich to jakoś specjalnie nie obejdzie - bo skoro niewierzący to pewnie nie chrzczą ;)

   Usuń
 14. Moja córeczka miała odnowienie chrztu. Została ochrzczona zaraz po porodzie, kiedy nie było wiadomo czy przeżyje. Zapytano męża o imię, jakie ma nosić i na chwilę wpuszczono na salę. Gdy wróciła do zdrowia i trochę podrosła (urodziła się z wagą 1305g) mieliśmy odnowienie chrztu. Córeczka miała wtedy pół roku.
  Bardzo praktyczne kwestie poruszasz w swoim wpisie, które z pewnością pomogą osobą, które chcą lub adoptowały już dziecko, w kwestii chrztu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że córeczka wróciła do zdrowia i pełni sił. To musiało być dla Was bardzo trudne i traumatyczne doświadczenie - ale najważniejsze, że wszystko jest już w porządku :*

   Usuń
 15. Chrzest Rysia był zupełnie na luzie, na ogrodzie, swojskie jedzenie, wędzonki mojego brata😋Wpadki były, a jakże, pisałam o nich na blogu. Przede wszystkim pogoda. Po mszy zaczęło tak lać i wiać, że goście trzymali namiot, żeby nie odfrunął 😊 na szczęście szybko się wypogodziło. Ale niestety woda z deszczu zatrzymała się na dachu namiotu i przy jednym podmuchu wiadro wody wylało mi się na głowę. Tak tak, byłam miss mokrego podkoszulka 😁No i strój Rysia, nie chciałam ubierać mu much, garniturów itp, bo jest to wg mnie strasznie nienaturalne u tak małego dziecka. Ryś miał koszulę w krateczkę, ciemnoniebieską, i granatowe spodnie. I tego nie mogła przeżyć moja babcia...że to nie był prawdziwy Chrzest, bo dziecko nie było na biało. Wypominała mi to przez kilka tygodni 😉Ale dla mnie najważniejsze było to, że byliśmy razem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Babcie już tak mają :) Moja przez lata wypominała mojej mamie, że na nasze wesele przyszła w czerwonej sukni, "bo czerwone to tylko lafiryndy noszą"...
   Księżniczka co prawda była ubrana na biało, ale za to zapasową sukienkę mieliśmy w zupełnie innym kolorze, więc w razie jakiegoś wypadku też poszłaby na kolorowo. Według mnie ważne, żeby maluszek był do chrztu ubrany schludnie, wizytowo, żeby nie kłóciło się to z powagą sakramentu... a szczegóły dotyczące kroku, materiału czy koloru, są drugorzędne.

   Usuń
  2. My chrzciliśmy w zimie, więc opcja ogrodowa odpadała. Ale za to każde urodziny urządzamy sobie w stylu grillowo-piknikowym ;)

   Usuń
 16. Zastanawiałam sie skad ten tytuł! Wydawało mi sie, ze nie ma różnicy przy dziecku adoptowanym, a tu się okazuje coś innego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie są to jakieś wielkie różnice - raczej drobne niuanse, o których jednak warto wiedzieć i mieć świadomość ich istnienia.

   Usuń
 17. Nigdy nie przyszło mi do głowy, że chrzest dziecka adoptowanego wymaga dodatkowych, często czasochłonnych zabiegów. Dobrze, że o tym piszesz, otwierasz nam oczy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy czasochłonnych - nie wiem. Pewnie wszystko zależy od sprawnego działania księdza - bo to on może wstąpić do biskupa o zgodę lub o ustalenie pewnych faktów w kurii.

   Usuń
 18. U nas był chrzest domowy, na ok. 25 osób, też o nim pisałam na blogu, próbowałam wyliczyć za i przeciw. I stwierdzam, że napracowałam się jak głupia, ale było warto:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli masz poczucie, że było warto - to znaczy, że podjęłaś dobrą decyzję :)

   Usuń
 19. Ciekawy kawałek rzeczywistości, o którym nigdy nie myślałem, a który może się kiedyś przydać.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ale kopalnia wiedzy! Nawet nie miałam świadomości, co do niektórych faktów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby nie adopcja Bąbla - też bym o tych kwestiach nie wiedziała. To taki "skutek uboczny" wydarzeń z naszego życia - że przy okazji dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy :)

   Usuń
 21. Też zastanawiałam się jak wyglda chrzest w przypadku dziecka adoptowanego. Fajnie napisane. U nas chrzty dawno za nami. Dzieci miały około 7 miesięcy gdy były ochrzczone a przyjęcie małe, skromne i krótkie aby nie męczyć malucha.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tyle, co nasz Bąbel :) U nas natomiast synek był niestrudzony - i to chyba on nas bardziej zmęczył, niż my jego ;) Jak zawsze spał w ciągu dnia - tak wtedy nawet oka nie zmrużył przez całą imprezę. Za to wieczorem padł jak mucha ;)

   Usuń
 22. Jak zawsze u Ciebie, kopalnia przydatnych informacji! My jesteśmy już po i muszę przyznać, że wszystkie tego typu uroczystości strasznie mnie stresują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, znam to doskonale. Stresu nie da się uniknąć - ale starałam się jakoś mieć na wodzy emocje, żeby Młody nie wyczuwał mojego zdenerwowania ;)

   Usuń
 23. Czasami się zastanawiam, po co ludzie robią chrzest. Dla sakramentu, czy fety dla rodziny, patrząc po wydatkach. Bo to jest jakiś horror patrząc po tym, co ludzie robią z powodu formalnego przyjęcia dziecka do kościoła katolickiego. Gdzie w tym piękno wiary? Gdzie w tym nauka kościoła o ofierze, odwracaniu się od doczesności?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedno drugiego chyba nie wyklucza. I nie mam tu na myśli jakiejś wielkiej imprezy (bo sama nawet własny ślub robiłam na 30 osób ;) ) - ale wiadomo, że nie odeślesz gości do domu bez obiadu, kawałka tortu czy choćby krótkiej rodzinnej uroczystości. Oczywiście w granicach rozsądku - ale jakieś wydatki zawsze poniesiesz, bezkosztowo się nie da.

   Usuń
  2. A zresztą - jakoś średnio mnie interesuje , co robią inni. Mogą sobie pod kościół nawet limuzynami podjeżdżać, jeżeli mają taką potrzebę. Ja jej nie mam - i jest mi z tym dobrze. Niech każdy robi, jak uważa. Nie będę nikogo oceniać i osądzać, bo to nie ja od tego jestem ;)

   Usuń
 24. Jak zwykle garsc pozytecznych informacji! Zupelnie nie wiedzialam, ze chrzest moze byc tylko jeden. To rzeczywiscie problem dla rodzicow adopcyjnych jesli nie wiedza czy dziecko bylo ochrzczone. Dla mojego M. np. chrzest byl bardzo wazny i najchetniej chrzcilby Potworki zaraz po urodzeniu. To ja go stopowalam, bo chcialam najpierw dojsc do siebie po ciazach, porodzie, a potem ogarnac troche zycie z niemowlakiem. W mojej rodzinie dzieci w ogole chrzci sie dosc pozno, dopiero okolo 10 miesiaca. Dla mojego meza to bylo nie do pomyslenia. Poszlismy na kompromis i Potworki mialy w dniu chrztu po 5 miesiecy. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli spotkaliście się w połowie drogi - no i super, że udało się osiągnąć porozumienie :)

   Usuń
 25. Przydatny post :) Ja niby chrzciłam Franka 2,5 roku temu, ale już niewiele pamiętam co i jak ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Nawet nie wiedziałam, że jest coś takiego jak chrzest warunkowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Człowiek uczy się całe życie - ja również o niektórych kwestiach dowiedziałam się dopiero w trakcie pisania tekstu i sprawdzania przepisów kościelnych :)

   Usuń
 27. My jak chcieliśmy ochrzcić pierwsze dziecko, to ksiądz na siłę próbował wymusić na nas ślub (bo akurat tego sakramentu jeszcze nie posiadamy), ale obeszło się bez tego, bo inny ksiądz nie widział w tym żadnej konieczności...a póki co bardziej nas interesują operacje małego, a nie organizacja własnego ślubu...;/ chrzciliśmy syna gdy miał 7 m-cy, a córeczkę kiedy miała rok :) i robiliśmy niewielkie "przyjęcie" na około 12 osób, więc wszystko odbyło się u nas w domu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze trafić na przychylnego księdza, moja kuzynka miała sytuację identyczną jak Wasza - i o dziwo dla jednego księdza było to strasznym problemem, a dla innego już ani trochę.

   Usuń
 28. Bardzo fajny i ciekawy artykuł. Przy okazji Waszej wpadki przypomniało mi się jak o mały włos nie spóźniliśmy się na chrzest naszego synka. Przy ostatnich chrzcinach z kolei zaciął się zamek w drzwiach do pokoju, w którym były zabawki i przekąski dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 29. Ładnie i dobrze opisane
  Nam tak się w życiu przytrafiło, że do Chrztu przyprowadziliśmy jednego dnia wie córki. Tak przyprowadziliśmy... 5 i 10 latkę :) Już prawie rok mija od tego wydarzenia. A opisałem je tu:
  Chrzest moich dzieci

  Dodać mogę tylko tak dla uzupełnienia:
  - w metryce Chrztu powinien być odnotowany fakt adopcji i w miarę możliwości dane o pochodzeniu dziecka;
  - jeżeli dziecko było już ochrzczone to nie można zmienić mu rodziców chrzestnych;
  - chrzest starszego dziecka, które samo mówi Bogu tak jest bardzo wzruszającym momentem;
  - formalności kościelne są tylko z pozoru skomplikowane, a dobry ksiądz chętnie udzieli pomocy.

  Miesiąc później starsza córka przystąpiła do Pierwszej Komunii. :)
  Ale zgrane małżeństwo da sobie radę zawsze. A moja żona osiągnęła mistrzostwo w organizacji imprez domowych... Na szukanie lokalu nie było już czasu i możliwości.

  Pozdr
  M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za to uzupełnienie i wzbogacenie mojego artykułu :) Ciekawa sytuacja u Was - i udowadniacie, że wszystko się da ogarnąć :)

   Usuń
 30. Szczegóły chrztu starszego dziecka są mi znane, bo jakoś tak u nas w rodzinie wyszło, że znakomita większość z nas obchodziła tą uroczystość tuż przed Komunią, ale informacje o odnowieniu bądź chrzcie warunkowym to dla mnie kompletna nowość. Dzięki za wpis! :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Bardzo dobrze opracowałaś temat! W zasadzie nigdy nie zastanawiałam się czym i na ile może różnić się chrzest dziecka adoptowanego.
  Co do samego chrztu, oboje zgodnie zdecydowaliśmy, że synów nie chrzcimy i smuci mnie fakt, że nie dziecko o tym decyduje czy chce przynależeć do wspólnoty chrześcijańskiej tylko bliscy za nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niby tak - ale patrząc na to w ten sposób rodzice podejmują cały szereg decyzji, na które dziecko nie ma żadnego realnego wpływu we wczesnych latach swojego życia (choćby wybór przedszkola, szkoły, decyzje dotyczące opieki medycznej itd.) Ja na to patrzę tak, że jeśli dziecko jako dorosły już człowiek stwierdzi, że jednak z wiarą mu nie po drodze - to może od niej odstąpić, dokonać apostazji. To jedno z fundamentalnych praw człowieka - więc nikt mu tego nie zabroni, jeśli będzie czuło taką potrzebę.

   Usuń
 32. Nawet nie wiedziałam z iloma trudnościami trzeba się zmierzyć, zeby ochrzcic adoptowane dziecko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tu nie widzę żadnych wielkich trudności - poza koniecznością ustalenia faktu , czy dziecko było ochrzczone, jeśli się tego nie wie.

   Usuń
 33. bardzo ciekawy artykuł. Przyznaję, że nigdy się nie zastanawiałam nad tym jak może wyglądać kwestia chrztu w przypadku adoptowanego małego. Ale i tak najważniejsze jest ciepłe przyjęcie Bąbla przez rodzinę! pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to najważniejsze - i dla nas też miało kluczowe znaczenie :)

   Usuń
 34. Faktycznie, że nie zastanawiałam się nigdy jak może wyglądać sprawa chrztu dla dziecka adoptowanego i nie zdawałam sobie sprawy z biurokracji jaka się z tym wiąże. Cieszę się, że wszystko się ułożyło i życzę aby Bąbel zdrowo rósł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biurokracji jest tu w zasadzie tyle, ile w przypadku dziecka biologicznego - poza tą jedną różnicą, o której napisałam (czyli ustalaniem, czy dziecko już było ochrzczone). Generalnie ilość biurokracji w całym procesie adopcyjnym też wcale nie jest aż taka, jak to się początkującym kandydatom wydaje ;)

   Usuń
 35. Karolina jesteście cudownymi rodzicami dla swojego synka. Wiem że zawsze wybieracie to co dla niego jest najlepsze. Dziękuję za ten wpis, mamy w rodzinie dzieci adopcyjne, ale one już były po chrzcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba każdy rodzic stara się wybierać to, co najlepsze - ale to, co mu się najlepsze wydaje :)

   Usuń
 36. Bardzo przydatny wpis, nie tylko dla rodziców dzieci adopcyjnych. U nas chrzest był duży, z racji tego, że robiliśmy go u rodziny męża, a tam nawet siódma woda po kisielu jest traktowana jak najbliższa rodzina :). Ale było fajnie i to jest najważniejsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, włoska rodzina to trochę inna bajka ;) Też bardzo lubię te Twoje wpisy dotyczące włoskich realiów - zawsze wynoszę z nich coś nowego i wcześniej nieznanego :)

   Usuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)