środa, 14 kwietnia 2021

Nowe życie Zbójeckich Skał - drewniana platforma widokowa w Szklarskiej Porębie.

Zbójeckie Skały (686 m n.p.m.) - zwane dawniej Skałami Rzeźnickimi, Grunwaldem lub Zakątkiem Moltkego - przez długi czas były miejscem raczej zapomnianym i niezbyt często odwiedzanym przez turystów. Ich teren od XVII do XIX wieku był regionem górniczym, natomiast po tym okresie ustanowiono je pomnikiem przyrody i nadano im imię słynnego pruskiego feldmarszałka. 

Zbójeckie Skały na przestrzeni lat bardzo często zmieniały swoje nazwy - jednak zdaje się, że nikt nie dbał jakoś szczególnie pieczołowicie o ich zabezpieczenie i zagospodarowanie. Przez pewien czas funkcjonowała tam wprawdzie gospoda z pokojami gościnnymi - ale potem nie działo się nic, co mogłoby przywrócić temu miejscu jego dawną świetność. Sytuacja zmieniła się dopiero za sprawą nowoczesnej platformy widokowej,oddanej do użytku w 2020 roku. To właśnie ona przyciągnęła w te rejony szerokie rzesze zwiedzających i sprawiła, że Zbójeckie Skały znów zaczęły tętnić życiem.


By dotrzeć do Zbójeckich Skał, najlepiej zostawić samochód nieopodal Szklarskiej Poręby, na parkingu przy słynnym Zakręcie Śmierci. Wiedzie stamtąd niezbyt wymagająca trasa przez Mniszy Las, na której kierujemy się oznaczeniami żółtego i czarnego szlaku. Po drodze mijamy liczne formacje skalne,a także zejście do dawnej kopalni pirytu - zwanego również "złotem głupców", ze względu na swoje uderzające podobieństwo do tego szlachetnego kruszcu.  

Piryt był niegdyś wykorzystywany do produkcji kwasu siarkowego - stąd też przy wejściu do sztolni nadal unosi się charakterystyczny siarkowy zapach. Obecny stan wyrobiska znacząco różni się od jego pierwotnego wyglądu - ponieważ najstarszy środkowy korytarz uległ zawaleniu i nigdy nie został odbudowany. Dostęp do kopalni jest w tej chwili bardzo łatwy, choć osobiście nie zdecydowaliśmy się na jej dalszą eksplorację. Mimo wszystko uważam, że warto zboczyć odrobinę z głównej trasy i zaprezentować dziecku taką górniczo-geologiczną ciekawostkę.


Po jakichś 40 minutach naszym oczom ukazuje się wreszcie niewielka górska wiata z ławeczkami i miejscem do rozpalenia ogniska oraz sama platforma widokowa - drewniana konstrukcja na stalowych filarach o łącznej powierzchni około 180 metrów kwadratowych. Z platformy rozciąga się iście bajeczny panoramiczny widok na Karkonosze, ruiny Zamku Chojnik i wszystkie okoliczne szczyty (w naszej opinii jeszcze piękniejszy niż ten, który jakiś czas temu mieliśmy okazję podziwiać razem z alpakami w okolicach Chybotka). Dodatkowo we wczesnych godzinach porannych praktycznie nie ma tam innych turystów, więc cała atrakcja pozostawała do naszego wyłącznego użytku - a to jest dla nas zawsze wielki plus, ponieważ bardzo nie lubimy dzikich tłumów :) 

Generalnie cała trasa z Zakrętu Śmierci na Zbójeckie Skały jest raczej lekka i przyjemna, nie wymaga jakiejś super kondycji czy specjalnego przygotowania i można śmiało wyruszyć w nią nawet z małymi dziećmi (wózków natomiast nie polecam, ponieważ po drodze bywa dość nierówno i błotniście). W okolicy przecina się mnóstwo innych ciekawych szlaków turystycznych - a przede wszystkim Szlak Waloński (czyli dawny trakt, którym podążali poszukiwacze minerałów i kamieni szlachetnych). W samej Szklarskiej Porębie też jak wiadomo nie brakuje najróżniejszych atrakcji - i nawet my jako stali bywalcy tamtych rejonów nigdy nie możemy narzekać na nudę oraz brak nowych wrażeń :) 


 
Gdybyście w międzyczasie zgłodnieli i mieli ochotę 
na pysznego pandemicznego burgera z widokiem na Szrenicę ;) -
serdecznie polecamy Wam również Bistro na Widoku (ulica Jedności Narodowej 15/1)
 

20 komentarzy:

 1. tym ostatnim zdjęciem mnie zabiłaś, jestem tak strasznie głodna! ale i na wycieczkę mnie zachęciłaś :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to dawaj do kuchni i szturm na lodówkę ;) Idę razem z Tobą, też mnie ssie ;)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. No ładnie! ;) Teraz wszyscy tylko o burgerach będą nadawać hehe ;)

   Usuń
 3. Uwielbiam takie miejsca, a tamte okolice są jeszcze przez nas nieodkryte.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z takich miejsc mógłbym nie wychodzić, zwłaszcza mając przy sobie aparat ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak pięknie oddałam się wyobrażeniu, jak sama będę zaliczać te miejsca, przeniosę się w górskie klimaty, a Ty na koniec sprowadziłaś mnie do jedzeniowej zachcianki, której teraz muszę sobie odmawiać. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale pozostawiam ten burger w spokoju, zaś skupiam się na pięknych widokach, zawsze chętnie popatrzę na świat niejako z góry, z punktu widokowego, czy szczytu góry. :)

   Usuń
 6. Dziękuję za wskazanie tego miejsca! W Szklarskiej Porębie byłam raz, ale zakochałam się w tym miejscu. Chętnie ponownie bym odwiedziła i zobaczyła Zbójeckie Skały.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo tam ładnie. Byłam w Szklarskiej jako dziecko i bardzo dobrze wspominam ten pobyt.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cudowne widoki, piękne tereny, warto odwiedzić :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ależ tam musiało być pięknie! Szczerze zazdroszczę widoków!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Platformy widokowe sa super, więc będę miała ją na uwadze.

   Usuń
 10. Jeszcze nie miałam okazji być w Szklarskiej Porębie. Chciałabym zabrać tam dzieci, takie przyrodnicze miejsca są najlepsze.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajne miejsca. Jest co zwiedzać a widoki świetne.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspaniałe miejsce i fajny pomysł na wycieczkę :)
  Chyba wezmę tam swoich dwóch urwisów jak pogoda na to pozwoli.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo lubię takie miejsca na wycieczki , szkoda tylko że w to miejsce mam akurat tak daleko.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak już pisałam na fb widok z tej platformy jest zniewalający.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękne widoki, ciekawe miejsce. Z chęcią sama bym się tam wybrała

  OdpowiedzUsuń
 16. Ale tam pięknie, zapisuje sobie, żebyśmy koniecznie wybrali się w tamte tereny :)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)