piątek, 16 kwietnia 2021

Jeżeli kochaliście TETRIS - pokochacie również BITS i UBONGO TRIGO! :)

Pamiętacie jeszcze słynne Tetris? Ta kultowa gra komputerowa stworzona w latach 80. w dawnym Związku Radzieckim polegała na układaniu klocków o różnych kształtach w taki sposób, by dopasowywały się do siebie, tworzyły równe rzędy i stopniowo znikały z ekranu. Przyznaję bez bicia, że jako dziecko spędzałam przy niej sporo czasu, doskonaląc swoje skille i przechodząc na kolejne, coraz szybsze poziomy. Pewnie właśnie dlatego zaintrygowały mnie kwietniowe nowości Wydawnictwa Egmont: gry Bits i Ubongo Trigo, które opierają się na bardzo podobnych zasadach.

 
W Bits każdy gracz otrzymuje plastikową rampę, planszę oraz zestaw kolorowych kafelków, które układa się podobnie jak w Tetrisie. Poszczególne kafelki umieszczamy na planszy od góry do dołu - aż do momentu, gdy zatrzymają się na samym dole rampy lub na ułożonych już wcześniej elementach. Dodatkowym utrudnieniem są tzw. "karty budowy" określające, na jakich zasadach mamy układać swoje kafelki. Wymuszają one na nas określone kompozycje kolorystyczne albo tworzenie obszarów złożonych z konkretnej liczby elementów - dlatego czasami trzeba się naprawdę nieźle nakombinować, żeby efekty na naszych planszach odzwierciedlały najwyżej punktowane wzory ;) Na szczęście na początkowym etapie kafelki można dowolnie przekręcać, obracać i manipulować nimi.


Jeżeli chodzi o Ubongo Trigo, w opakowaniu znajdziemy 32 dwustronne karty, na których każda ze stron reprezentuje inny poziom trudności. Oprócz tego mamy też do dyspozycji 28 kafelków, przypominających swoim wyglądem elementy tangramu. Każdy z zawodników otrzymuje taki sam zestaw siedmiu kafelków oraz jedną kartę, na której należy umieścić je jak najszybciej oraz zgodnie ze wskazówkami. Osoba, która wykona to zadanie jako pierwsza - krzyczy "Ubongo!" i odmierza czas pozostałym graczom. Każda prawidłowo zapełniona karta to jeden punkt na koncie zawodnika - natomiast karty graczy, którzy nie zmieścili się w czasie stają się własnością najszybszej osoby w danej rundzie.

Obie gry wymagają dużej spostrzegawczości, refleksu i umiejętności działania pod presją czasu. Ich niewątpliwa zaleta to kompaktowy rozmiar, dzięki któremu możemy zabrać je ze sobą na wycieczkę, grać z dziećmi w samochodzie albo w innym dowolnym miejscu poza domem. Każda z nich przewiduje też wariant przeznaczony dla jednego zawodnika - a zatem nie będziemy nudzić się z nimi nawet w przypadku braku innych chętnych do rywalizacji ;)

BITS travel
Wydawnictwo Egmont
Reiner Knizia
wiek: 8+

Wydawnictwo Egmont
Grzegorz Rejchtman
wiek: 7+

11 komentarzy:

 1. Świetna jest ta gra :) Ostatnio często gramy z nią z synem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Obie gry zapowiadają się świetnie, idealna opcja na spędzenie wolnego popołudnia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio te gry również zagościły w naszym domu. Synowie non stop chcą w nie grać :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham tertris, chyba dzieciakom bym te podebrała i grała nagminnie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. brzmi ciekawie a gra to la mnie nowość, można powiedzieć, że to coś też dla singli :) nie tylko dla dzieci

  OdpowiedzUsuń
 6. Grałam w większą wersję tej gry. Planszową, świetna jest i z chęcią do niej wracam.

  OdpowiedzUsuń
 7. totalnie się zachwyciłam tymi grami, uwielbiam takie rozgrywki, czekam aż dzieciaki zrozumieją zasady ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. o super propozycja to musi być nie zła zabawa!
  gra nie tylko dla dzieci

  OdpowiedzUsuń
 9. Gry to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu. Obie wyglądają bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiałam tetris. Myślę, że te propozycje przypadłyby mi do gustu. Dodatkowo możliwość gry indywidualnej i kompaktowy rozmiar zachęcają do zakupu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszelkie tetrisowe gry znajdują u nas pełną akceptację, chętnie oddajemy się takiej zabawie w ćwiczenie spostrzegawczości, te umiejętności warto trenować na każdym etapie życia. :)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)