piątek, 16 kwietnia 2021

"Gwarna farma" - rodzinna gra karciana i zabawa w onomatopeje od Adamigo.

Na gwarnej farmie zawsze dużo się dzieje! A to pieje kogut w kurniku, a to beczy owca w swojej zagrodzie, a to rży konik w stajni - a to pies szczeka przy budzie, przepędzając z podwórka nieproszonych gości...Życie na wsi toczy się swoim utartym rytmem i jest pełne najróżniejszych odgłosów wydawanych przez zwierzęta. Żeby je poznać,wystarczy rozegrać kilka rund dźwiękonaśladowczej, edukacyjnej karcianki od Adamigo - a zatem zapraszamy na jej krótką recenzję :)


W opakowaniu znajdziemy aż 112 kart z różnymi zwierzętami, kartonową stodołę oraz 4 płotki. Zadaniem graczy jest zgromadzenie w swojej zagrodzie jak największej liczby kart - a w tym celu muszą wykazać się przede wszystkim szybkością,refleksem i umiejętnością naśladowania poszczególnych mieszkańców farmy.

Przygotowując się do rywalizacji, należy potasować wszystkie karty z wizerunkami zwierząt i umieścić je na stosie rewersem ku górze. Obok nich powinna znależć się też przestrzeń przeznaczona na stodołę oraz zagrody poszczególnych zawodników. Następnie każdy z graczy odkrywa po jednej karcie ze stosiku i układa je wokół stodoły - aż do momentu,gdy pojawią się wśród nich trzy ilustracje z wizerunkiem tego samego zwierzęcia. Wówczas zawodnicy muszą jak najszybciej wydać jego odgłos i położyć dłoń na stodole - a najszybszy z nich zgarnia wszystkie karty i umieszcza je za swoim płotkiem.

Grę kontynuujemy aż do chwili,kiedy wyczerpiemy wszystkie karty ze stosu. W wariancie dla młodszych zawodników możemy wykorzystywać tylko karty z jednym zwierzątkiem - natomiast w bardziej skomplikowanej wersji również obrazki przedstawiające dwa różne gatunki.

"Gwarna farma" teoretycznie dedykowana jest dzieciom powyżej 3. roku życia - jednak moim zdaniem śmiało można wykorzystywać ją również w pracy z młodszymi pociechami, pokazując im poszczególne rysunki i zachęcając do naśladowania dźwięków wydawanych przez zwierzątka. Tego typu onomatopeje są bardzo istotne dla przyszłego rozwoju mowy i  usprawniania całego aparatu artykulacyjnego. Z reguły stanowią pierwszy językowy kontakt dziecka z otoczeniem i pozwalają mu zastąpić prostymi dźwiękami słowa zbyt trudne do wypowiedzenia na tym wczesnym etapie. Dzięki nim dziecko komunikuje się częściej i chętniej, z entuzjazmem "bawi się" mową i stopniowo poszerza swój zasób słownictwa oraz wiedzę o otaczającym je świecie :)

 
"Gwarna farma"
Wydawnictwo Adamigo
liczba graczy: 2-4 
sugerowany wiek: 3+ 
 

14 komentarzy:

 1. to zdecydowanie gra dla nas, odgłosy zwierząt są u nas na czasie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda świetnie! Dla nas już co prawda za prosta, ale myślę, że będę miała ją komu sprezentować:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też już podłapany pomysł na ciekawy prezent, mam kogo nim obdarować, liczę, że się szalenie spodoba. :)

   Usuń
 3. Dawno nie miałam okazji grać w karciankę. Ta wygląda interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super propozycja moje dzieci by chętnie grały w taką grę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie wykonana gra :) I kolejny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gier jest tak dużo, że jest w czym wybierać. Ta także wygląda ciekawie.

   Usuń
 6. Ciekawa propozycja dla najmłodszych ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. teraz karcianki są coraz bardziej popularne wśród dzieci i starszych:) Nie ma jak wspólnie spędzony czas rodzinnie:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gry karciane to dobry pomysł na spędzenie wolnego popołudnia. Super opcja.

  OdpowiedzUsuń
 9. Już widzę ten ubaw po pachy jak gra się w większym towarzystwie naśladując zwierzęta

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem przekonana, że gra przekona do siebie dzieciaki, jak nic uwielbiają naśladować dźwięki, a im głośniej, tym lepiej. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Super pomysł na zabawę dla moich, kochających zwierzątka dzieci. A i fajnie dla dzieci z problemami logopedycznymi jako zabawa logopedyczna!

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawie zapowiada się ta gra, musimy koniecznie spróbować :)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)