sobota, 21 maja 2022

Akademia Mądrego Dziecka. Poznaj uczucia i emocje. "Czasami się martwię". "Czasami się złoszczę".

Każdy z nas czasami się martwi, złości i generalnie odczuwa negatywne emocje. Z punktu widzenia psychologii są one wręcz bardzo potrzebne i nie chodzi o to, żeby całkowicie je wytłumić - tylko o to, by umieć sobie z nimi radzić oraz regulować je w odpowiedni sposób. Małe dzieci jeszcze tego nie potrafią i nie rozumieją niektórych swoich stanów emocjonalnych - ale na szczęście są serie książeczek takie jak te z Akademii Mądrego Dziecka, które pomagają im w "oswojeniu" złości, strachu czy smutku.


"Poznaj uczucia i emocje. Czasami się złoszczę"

W każdej książeczce przywołano kilka przykładowych sytuacji, w których towarzyszy nam dane uczucie. Zezłościć możemy się chociażby kiedy kolega zepsuje naszą ulubioną zabawkę czy zburzy zbudowaną przez nas wieżę z klocków - albo kiedy zazdrościmy innym dzieciom czegoś, czego sami nie możemy mieć. Autorzy zaprezentowali również reakcję naszego organizmu na silne uczucie gniewu: bijące szybko serce, zaczerwienioną twarz oraz dłonie, które zaciskają się w pięści. W dalszej części książeczki dzieci znajdą kilka wskazówek i sposobów na radzenie sobie z emocjami. Niektórym może pomóc kontakt z naturą i zabawa z ukochanym zwierzakiem - natomiast innym głębokie oddychanie czy liczenie do dziesięciu. Na końcu umieszczono też 10-stopniową skalę z suwakiem, która daje dziecku możliwość wyciszenia się i na której maluch może zaznaczyć nasilenie emocji, jakie w danej chwili odczuwa. Nie zabrakło również cennych porad dla rodziców, opracowanych przez dr Janet Rose - ekspertkę do spraw wczesnego dzieciństwa.

"Poznaj uczucia i emocje. Czasami się martwię"

Analogicznie prezentuje się tomik poświęcony dziecięcym zmartwieniom. Jego bohaterowie niepokoją się pierwszą nocą spędzoną poza domem, przebiegiem dziecięcego piżamowego przyjęcia czy też samotnym przebywaniem w ciemnym pomieszczeniu. Tutaj również pokazano poszczególne etapy i fazy zamartwiania się oraz sygnały wysyłane przez nasze ciało w takich stresujących momentach. Jedną z ciekawszych propozycji dla najmłodszych jest natomiast przygotowanie specjalnego "pudełka na zmartwienia", w którym umieszcza się rysunki symbolizujące lęki i obawy. Ekspertka poleca również uspokajające ugniatanie plasteliny albo głaskanie kawałka przyjemnego w dotyku materiału. Jak zwykle w przypadku "Akademii Mądrego Dziecka", obie książki wypełnione są też ruchomymi elementami i otwieranymi klapkami, pod którymi kryje się wiele niespodzianek.

_____________________

*współpraca z Wydawnictwem Harper Kids 


9 komentarzy:

 1. O, bardzo interesująca i pouczająca seria książeczek

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa ta książeczka. Podoba mi się suwak, bo dziecku może być łatwiej pokazać, co czuje, chociaż i dorosłym by się taki przydał :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak! Dorośli też pewnie czasami potrzebują takiego gadżetu i autorefleksji :)

   Usuń
 3. Bardzo podoba mi się ta seria ksiązeczek. Mam nawet kilka egzemplarzy w mojej domowej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Martyna Kwiatkowska23 maja 2022 17:12

  Seria książeczek o uczuciach zawsze jest bardzo ważna. Podoba mi się ich wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno jest się w czym zaczytać, to bardzo wartościowe lektury.

  OdpowiedzUsuń
 6. zamówiłam tę serię z myślą o moim młodszym i póki co jest nią bardzo zainteresowany

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie książeczki powinny zasilać każdą biblioteczkę młodego człowieka. Te z pewnością na to zasługują.

  OdpowiedzUsuń
 8. Będę miała na uwadze tą serię dla najmłodszych, bo uważam że powinna być w każdym domu :)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)