środa, 25 maja 2022

"Encyklopedia dla dzieci. Książka każdego bystrzaka!" od Wydawnictwa GREG. Nagroda na zakończenie roku szkolnego - a może książkowy prezent na Dzień Dziecka?

Czy Wasze dzieci lubią dostawać książkowe prezenty? A może macie pod swoją opieką przedszkolną grupę starszaków, zerówkowiczów albo uczniów z klas 1-3 i poszukujecie dla nich jakiejś ciekawej nagrody? Zarówno Dzień Dziecka, jak i koniec roku szkolnego zbliżają się wielkimi krokami. Wydawnictwo GREG przygotowało z tych okazji naprawdę interesującą, różnorodną tematycznie i pięknie ilustrowaną "Encyklopedię dla dzieci. Książkę każdego bystrzaka!"


Encyklopedia to propozycja dla wszystkich młodych, ciekawych świata odkrywców - 
oraz kompendium wiedzy z kilkunastu różnych dziedzin, takich jak:
 • historia i geografia Polski;
 • życiorysy wielkich Polaków;
 • najpiękniejsze polskie miasta;
 • polskie święta, zwyczaje i symbole narodowe;
 • kosmos i zjawiska atmosferyczne;
 • zwierzęta dzikie i domowe;
 • ludzkie ciało oraz zmysły;
 • ekologia, segregacja śmieci i oszczędzanie energii;
 • najróżniejsze zawody i profesje;
 • ekonomia, gospodarka, handel i rynek pracy...

Wszystkie powyższe kwestie zostały ujęte w bardzo przystępnej wierszowanej formie oraz poparte licznymi kolorowymi grafikami, zdjęciami, mapami, tabelami i wykresami. Bardzo dużo miejsca poświęcono Polsce, patriotyzmowi oraz najważniejszym wydarzeniom historycznym, które odcisnęły największe piętno na życiu obywateli. Przeczytamy tu między innymi o chrzcie Polski, jej rozbiorach, kilku najważniejszych bitwach, dwóch wojnach światowych i odzyskaniu niepodległości. Nie zabrakło również tematów, które są zdecydowanie bliższe naszym czasom - takich jak rzeczywistość w PRL, przemiany zapoczątkowane przez "Solidarność" czy wstąpienie Polski do NATO i Unii Europejskiej. Autorzy zaprezentowali nam także sylwetki wybitnych Polaków oraz ich skrócone, rymowane życiorysy - poczynając od króla Władysława Łokietka, a na Lechu Wałęsie kończąc.

Kolejny dział dotyczy Układu Słonecznego, zjawisk atmosferycznych, stref klimatycznych oraz przemian, jakie związane są z następującymi po sobie porami roku. Dzieci dowiedzą się z niego, jakie są mechanizmy powstawania niektórych zjawisk pogodowych - zarówno tych powszechnie spotykanych w naszym klimacie, jak i tych ekstremalnych oraz bardzo gwałtownych (tornado, tsunami, tropikalny cyklon...) Wspomniano także o wybuchach wulkanów, trzęsieniach ziemi, lawinach, powodziach, pożarach oraz innych klęskach żywiołowych, które dotykają ludzi na całym świecie. 


W dalszej części książki znajdziemy informacje dotyczące szeroko pojętej przyrody: rodzajów lasów i formacji roślinnych, zbiorników wodnych oraz wszelkich form ukształtowania terenu. Autorzy przygotowali dla nas również krótkie charakterystyki poszczególnych gatunków ptaków i zwierząt - z uwzględnieniem ich podziału na dzikie i domowe. Nie zabrakło wzmianek dotyczących kłusownictwa, ochrony zagrożonych gatunków oraz ogromnej roli, jaką odgrywają dla naszej planety drzewa. Mowa jest również o globalnym ociepleniu, dziurze ozonowej, topnieniu lodowców, smogu, spalinach czy kwaśnych deszczach - czyli o największych wyzwaniach klimatycznych, z jakimi boryka się współczesny świat.

W rozdziałach poświęconych ekologii dzieci znajdą bardzo przydatne i cenne wskazówki, jak oszczędzać wodę i energię elektryczną. Przy okazji pojawiają się również najważniejsze różnice pomiędzy odnawialnymi i nieodnawialnymi źródłami energii - oraz informacje na temat ekologicznego transportu i segregacji śmieci. Następnie poznajemy również tajniki ludzkiego ciała, funkcjonowania jego poszczególnych układów oraz zmysłów - a dodatkowe ciekawostki dotyczące tych zagadnień znajdziemy w specjalnie wyodrębnionych i rzucających się w oczy ramkach.

Równie interesujący okazał się dział opisujący różne zawody i profesje. Każda grupa zawodów została opatrzona nagłówkami, które budzą jednoznaczne skojarzenia z rodzajem wykonywanej pracy: niesieniem pomocy innym ludziom, zacięciem artystycznym, doskonałą znajomością słowa pisanego, finansów czy prawa, wybitnym talentem sportowym, świadczeniem różnych usług, pracą na rzecz kultury i nauki...Opisano tu aż 60 różnych zawodów, więc zdecydowanie jest z czego wybierać! Być może któryś z małych Czytelników odkryje w ten sposób swoją własną, wymarzoną ścieżkę kariery ;)

Niezwykle istotna wydaje mi się również część poświęcona ekonomii, gospodarce, bankowości oraz rynkowi pracy. Nie od dziś wiadomo, że w szkole dzieci uczą się całego mnóstwa rzeczy, które nie są zbyt przydatne w późniejszym dorosłym życiu - brakuje natomiast solidnej edukacji finansowej, nauki przedsiębiorczości czy też praktycznych umiejętności niezbędnych do poruszania się po różnych urzędach i instytucjach. W dziale "ekonomicznym" znajdziemy informacje dotyczące budżetu, rodzajów umów pracowniczych, lokat i kredytów, rent i emerytur. Dowiemy się również, czym różni się popyt od podaży, sprzedaż detaliczna od hurtowej, gwarancja od rękojmi, eksport od importu oraz faktura od paragonu. Autorzy wyjaśniają też, na czym polega płacenie podatków i zaciąganie kredytów bankowych - a jedyne pojęcie jakiego mi zabrakło to "galopująca inflacja", która idealnie wpisuje się w nasze aktualne realia ;)

 
Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić Wam każdy z obszernych działów w możliwie skondensowany, a jednocześnie wyczerpujący sposób. Tytułem podsumowania dodam jeszcze, że wykorzystane w "Encyklopedii..." wierszyki łatwo wpadają w ucho, są napisane językiem zrozumiałym dla dziecka i na pewno bardzo ułatwiają zapamiętanie wiadomości, które wzbudziły jego zainteresowanie. Nie można pominąć również walorów estetycznych publikacji - ponieważ jest naprawdę bogato ilustrowana, wydana w dużym formacie i w twardej solidnej oprawie. Mówiąc krótko - wspólna lektura to idealny sposób na rozbudzenie oraz zaspokojenie dziecięcej ciekawości świata! 
 
"Encyklopedia dla dzieci. Książka każdego bystrzaka!"
Wydawnictwo GREG  
oprawa twarda
stron: 160 / wiek: 5+

16 komentarzy:

 1. Idealna dla każdego młodego człowieka, który zaczyna być ciekawy świata, różnych zagadnień.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama chętnie zapoznam się z tą encyklopedią. Dodatkowej wiedzy nigdy dość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli chodzi o zakres tematów jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamietam takie encyklopedie z czasów naszej młodości! uważam, że ta, którą prezentujesz, jest bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam encyklopedie :) Jako dziecko mogłam je czytać i czytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dopiero w liceum dostałam pierwszą taką ogólną encyklopedię, ale też były wtedy inne czasy.

   Usuń
 6. Koniecznie musimy dorwać tę ksiązkę, moja młoda czytelniczka uwielbia tego typu wydawnictwa. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ładne wydanie, napewno miło zajrzeć do takiej encyklopedii

  OdpowiedzUsuń
 8. Interesujące wątki porusza ta Książka. Ciekawe również prezentuje się jej wnętrze.

  OdpowiedzUsuń
 9. ładnie wydana książka, na pewno spodoba się wielu dzieciom :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Martyna Kwiatkowska27 maja 2022 22:02

  Czuję się nią zainteresowana i chętnie skuszę się na tę lekturę w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 11. świetna propozycja dla dzieci! Sama w dzieciństwie uwielbiałam takie książki, rozbudzały wiedzę, pasję i wyobraźnię

  OdpowiedzUsuń
 12. Recenzje Kiti30 maja 2022 23:05

  Mimo że sporo informacji można znaleźć w Internecie wciąż jestem zdania, że nic nie zastąpi książki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Swietna propozycja dla ciekawych swiata dzieciakow o tez idealna na końcowo roczne prezenty w szkołach:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wygląda na ciekawą i wartościową publikację, świetna propozycja!

  OdpowiedzUsuń
 15. Książki wyglądają świetnie, kolorowe i chyba bardzo ciekawe, na prezent, na koniec roku, jak najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)