poniedziałek, 9 maja 2022

Bajka-wybierajka! Ty decydujesz o przebiegu zdarzeń! Książki paragrafowe od Harper Kids. "Czerwony Kapturek" i "Trzy małe świnki".

Co by było, gdybyśmy mogli napisać znane bajki zupełnie od nowa, zmienić ich klasyczną wersję i samodzielnie zdecydować o zwrotach akcji? Na pewno zastanawialiście się nad tym niejednokrotnie jako dzieci oraz w dorosłym życiu - a teraz wreszcie macie taką możliwość dzięki "Bajkom-wybierajkom" od Harper Kids, które nazywane są również "książkami paragrafowymi" lub "książkami o nieliniowej fabule"! W książeczkach autorstwa Coralie Saudo i Jessiki Das to my jesteśmy głównymi bohaterami i na każdej stronie mamy do wyboru dwie alternatywne wersje zdarzeń. Łącznie daje to aż 22 możliwe historie i 5 różnych zakończeń - a zatem można czytać tę samą opowieść wciąż od nowa, za każdym razem spodziewając się czegoś całkiem innego :)

"Czerwony Kapturek"

Wszyscy doskonale wiemy, jak potoczyły się losy Czerwonego Kapturka, jego babci i złego wilka - a jednak "Bajka-wybierajka" pozwala nam nieco w tej historii namieszać. Dzieje się tak za sprawą kolorowych rysunkowych ikonek, które odsyłają nas do kolejnych obrazków umieszczonych na marginesie. Wcielając się w rolę Kapturka możemy sami zdecydować, jak zareagować i jakie kroki podjąć w danej sytuacji. Czy potraktować wilka brutalnie, przyłożyć mu koszykiem pełnym ciastek i wepchnąć go do zimnego jeziora? A może spróbować się z nim zaprzyjaźnić i poczęstować go przygotowanymi przez mamę słodkościami? Czy w łóżku babci leży rzeczywiście groźny i podstępny drapieżnik - czy może to tylko staruszka przebrana za wilka i obchodząca w ten sposób święto lasu? Jak widzicie, niektóre wersje zaproponowane przez Autorki są nieco szalone i znacząco odbiegają od znanej nam klasyki - ale może właśnie dzięki temu przyciągną dziecięcą uwagę i pomogą nam zaszczepić w naszych pociechach czytelniczego bakcyla ;) 

"Trzy małe świnki"

Również będąc na miejscu jednej z trzech małych świnek możesz snuć dowolnie swoją własną historię: zostać z mamą w rodzinnym domu albo wyruszyć w daleki świat; zbudować zwyczajny dom z cegły albo warowną twierdzę; skrępować złego wilka mocnym sznurem albo zastawić na niego pułapkę w postaci wielkiego garnka z gotującą się wodą...A może okaże się, że wilk jest w gruncie rzeczy całkiem miły, jada wyłącznie chipsy - i że pojawił się w okolicy tylko po to, żeby się z Wami pobawić? W trakcie takiej lektury dziecko na pewno nie będzie się nudzić - dumne z tego, że może samo podejmować decyzje i kreować bajkową rzeczywistość :) Dodatkowo pomoże mu to w zobrazowaniu zależności przyczynowo-skutkowych oraz w zrozumieniu konsekwencji, jakie ponosimy dokonując różnych wyborów. 

 
Reasumując, książeczki są bardzo angażujące, aktywizują dziecko na wielu różnych płaszczyznach i zapewniają rozrywkę na naprawdę długi czas. Sprawdzą się doskonale chociażby w trakcie rodzinnych podróży, kiedy miejsce na bagaż jest mocno ograniczone i nie można zabrać ze sobą zbyt wielu ulubionych zabawek.

___________________________
* współpraca z Harper Kids 


9 komentarzy:

 1. Podoba mi się to, że kolejne strony wybierania są oznaczone rysunkami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak zawsze ciekawa pozycja. Czekamy na kolejne inspirujące wpisy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa propozycja, takiej jeszcze nie mialam dla swoich bąbli;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie bardzo ciekawa propozycja! Zaciekawilaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fantastycznie, że można wcielic się w bohatera i mieć wybór co do zdarzeń :)

  OdpowiedzUsuń
 6. SUPER pomysł na książke. Fajna sprawa. Wygląda się całkiem nieźle. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 7. Seria idealnie nadaje się na prezent dla dzieci w różnym wieku.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawa popozycja, fajna inspiracja prezentowa jeśli podarek dla o dziecka

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny pomysł! Poczekam, aż mój synek trochę podrośnie i na pewno mu taką kupię. Wydaje mi się, że taka książeczka niesamowicie rozpali jego wyobraźnię :) Synek w ogóle bardzo lubi książeczki, a ja chętnie kupuję mu je z drugiej ręki. Na niektórych serwisach z ogłoszeniami można trafić na naprawdę zadbane egzemplarze.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)