środa, 11 stycznia 2017

Pod naszym łóżkiem mieszkają potwory !

Tak właściwie to od pewnego czasu mieszkają już niemal wszędzie - i pod łóżkiem, i za ścianą, i w ciemnej kuchni, i za zamkniętymi drzwiami łazienki...Ukrywają się nawet w wielkim pudle z Bąblowymi zabawkami i wyzierają złowrogo spomiędzy sukienek wiszących w mojej szafie...A przede wszystkim - mieszkają w Bąblowej wyobraźni, w której najwyraźniej jest im bardzo wygodnie  i przytulnie, ponieważ nijak nie da się ich stamtąd wyeksmitować...

fot. Laure Fauvel

Zaczęło się w zasadzie z dnia na dzień - bez jakichkolwiek sygnałów ostrzegawczych 
i zapowiedzi czekającej nas "inwazji".

Młody praktycznie od samego początku dość kiepsko znosił zapadające wokół niego ciemności - ale do tej pory wystarczała zapalona lampka przy łóżku i ulubiony pluszak, do którego można się było przytulić. Od jakiegoś czasu natomiast wymagana jest również nocna obecność rodziców w dziecięcym pokoju - najlepiej obojga na raz, aczkolwiek chętniej pełnimy z Bąblowym Tatą naprzemienne dyżury, żeby każde z nas mogło uszczknąć dla siebie chociaż kilka godzinek względnie spokojnego snu.

Oprócz tego nie ma też mowy o samotnym wchodzeniu do jakiegokolwiek pomieszczenia, natomiast wszystkie drzwi w naszym mieszkaniu muszą być zawsze pootwierane na oścież - zapewne w celu weryfikacji i zdobycia pewności, że nic upiornego się za nimi nie czai...Odnoszę wrażenie, że Bąblowa wyobraźnia zupełnie niespodziewanie przeszła z trybu OFF na naprawdę zawrotne, pełne obroty - zupełnie tak jak koń przechodzi ze spokojnego stępa do szaleńczego galopu, kiedy coś go nagle wystraszy...

fot. Laure Fauvel

Nawet kilka ostatnich spacerów nastręczyło nam pewnych stresów i trudności - ponieważ każdy odciśnięty w śniegu ślad należał zdaniem Bąbla do jakiegoś groźnego monstrum. Większość trasy pokonywaliśmy zatem, niosąc Juniora na rękach - i usiłując wytłumaczyć mu, że to nie żaden potwór te odciski zostawił, lecz okoliczne psy i koty...

Zdaje się, że to po prostu taki (nieunikniony?) etap rozwoju.

Nie zaszły u nas ostatnimi czasy żadne poważne zmiany ani traumatyczne wydarzenia, które mogłyby te lęki wywołać. W naszym domu w zasadzie nie ogląda się telewizji - a nawet jeśli pozwalamy Młodemu na jakąś bajkę od czasu do czasu, to zawsze dokonujemy ich wstępnej selekcji i wybieramy te pozbawione przemocy oraz drastycznych scen. Nie straszymy też żadną "babą jagą", "dziadem" ani "policjantem"...

Choć z drugiej strony już niejeden raz przekonałam się, że nawet coś, co nam może wydawać się zupełnie błahe i w naszym odczuciu nie grożące żadnymi przykrymi konsekwencjami - dla dziecka urasta do rangi największego stresora EVER (jak na przykład recytowany kiedyś przeze mnie klasyk Brzechwy o "złym dziku, co ma ostre kły" - po którym Bąbel przez długi czas konsekwentnie odmawiał jakichkolwiek wycieczek do lasu...)

fot. Laure Fauvel

Jak sobie radzić z takimi lękami?

Tutaj mam niestety pewien dylemat. Niektóre poradniki podają bowiem, żeby stworzyć z dzieckiem jakiś wspólny rytuał "przeganiania potwora" - na przykład wymiatania go spod łóżka miotłą, posypywania "magicznym pyłkiem" (brokatem?) albo spryskiwania "czarodziejskim sprayem"(odświeżaczem powietrza?)

Ja nie do końca jestem do takich metod przekonana, bo skoro potwora trzeba przeganiać - to zakładamy i zgadzamy się, że on faktycznie istnieje. Póki co skupiam się więc na przytulaniu i spokojnych wyjaśnieniach, że żadne zło się w naszym mieszkaniu nie zalęgło - że nie ma się czego bać i że żadne potwory nie istnieją, że są tylko na niby albo tylko wtedy, kiedy się przyśnią...

Nie wiem, na ile ta moja racjonalna argumentacja jest w stanie dotrzeć do 2,5-latka...
Może Wy mi coś podpowiecie w tym temacie?

61 komentarzy:

 1. Ja mam dwóch chłopców, jak pewnie wiesz ;) u obu przechodziliśmy ten etap. Wszystko minie z czasem. Nie stosowałam żadnych metod, tylko przytulanie misia na dobranoc :)
  Taki wiek... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi się tak wydaje. Pewnie nie wszystkie dzieci przez to przechodzą - ale jednak im więcej czytam na ten temat, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że to normalne i że nie ma w tym niczego alarmującego :)

   Usuń
 2. U nas co prawda etap potworów nie nadszedł. ale podobnie jak Bębel Tygrys nie wchodzi do ciemnego pomieszczenia, a jak dotąd nie miał z tym żadnego problemu. Wymyśla natomiast obecność zwierząt przeróżnych (np. w łazience) lwa czy wilka i wejść nie chce. Jak bawimy się w starego niedźwiedzia nie możemy śpiewać, bo nas zje. Wyobraźnia zaczęła pracować na wyższych obrotach. Postępujemy podobnie; przytulamy, tłumaczymy, zapalamy światło. Póki co działa. A może jakieś dziecięce książeczki w temacie? Zwykle się tym ratuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas ze zwierząt był ten wspomniany dzik - więc teraz unikam wszelkich tego typu odniesień w dziecięcej literaturze niczym ognia piekielnego ;)

   A książeczki oswajające lęki faktycznie mogą się przydać. Kilka już wyszperałam w Sieci - i wkrótce powinny dotrzeć do nas kurierem :)

   Usuń
 3. Mi się wydaje, że nauka, jak odganiać potwora ma głęboki sens. Co prawda pozwolisz dziecku na to, że się dowie, że potwory istnieją, ale też nauczysz, że zawsze jest sposób, aby sobie z nimi poradzić:) Moim zdaniem to może nieco przygotować dziecko do nauki radzenia sobie z późniejszymi problemami itp. Ale, takie przynajmniej moje zdanie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się tutaj jak najbardziej.
   Dajemy dziecku w ten sposób komunikat, że interesują nas jego problemy (bo tak o nich myśli) i chcemy pomóc, a nie, że "ludzie mają poważniejsze zmartwienia".

   Usuń
  2. Żeby nie było - absolutnie nie bagatelizuję obaw i lęków Bąbla. Zawsze dużo tulę, uspokajam, rozmawiam - a on ostatnio nawet dość chętnie opowiadał mi o potworze, którego się przestraszył (z licznymi szczegółami - więc wnioskuję, że najprawdopodobniej mu się coś przyśniło). Także nigdy nie daję mu do zrozumienia, że jego strach jest dla mnie mało istotny i że mnie nie interesuje - nic z tych rzeczy :)

   Usuń
 4. moi znajomi maja właśnie problem z synkiem, bo często płacze w nocy i boi się sam spać, ale w zasadzie nie wiedzą czemu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najbardziej optymalnie byłoby, gdyby dziecko potrafiło samo o wszystkim opowiedzieć - ale niestety czasami trzeba działać w pewnym sensie po omacku i kierować się tylko własnymi podejrzeniami, przeczuciami oraz intuicją. Chyba nie pozostaje nic innego, jak tylko być przy nim w takich sytuacjach :)

   Usuń
 5. hmmm u Młodej coś takiego nie wystąpiło. jak byłam mała pamiętam, że miałam mega realistyczne sny, z których albo nie mogłam się wybudzić, albo mój mózg nie mógł tego zakodować, że się obudziłam i na "jawie" fundował mi przemarsz potworów przez pokoik, wściekłego psa, czy dziwnego faceta siedzącego praktycznie co noc, na paprotce pod sufitem.
  Krzyk i płacz był co noc, a z czasem gdy byłam starsza powoli zaczęło wszystko ustępować.

  Podobno mózg dziecka w pewnym wieku zaczyna szybko się rozwijać, czy coś w tym stylu i to właśnie to może powodować takie "strachy".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w swoich snach najbardziej nie znoszę uczucia "spadania" - nie wiem, jak to bardziej trafnie określić, ale pewnie rozumiesz, o co mi chodzi ;) Tak jakbyś sobie szła na spacer - aż tu nagle robisz kolejny krok i lecisz gwałtownie w dół. Takie wrażenie zawsze przerażało mnie i wybudzało skuteczniej, niż cała armia duchów czy potworów ;)

   A odnośnie rozwoju mózgu - bardzo możliwe. To akurat taki skomplikowany narząd, że chyba nigdy nie uda się poznać ludzkości wszystkich jego tajemnic.

   Usuń
 6. U nas ostatnio ten sam problem! Mam podobne podejście - nie przeganiam potworów, bo to by oznaczało, że one istnieją. Przytulam, tłumaczę, a potem staram się skierować rozmowę na jakieś zabawne tematy tuż przed zaśnięciem, żeby przestawić wyobraźnię synka na inny tor.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odwracanie uwagi działa u nas za dnia - natomiast w nocy na wybudzenia z koszmarów (tak mniemam) trudno coś poradzić. Liczę po prostu, że to wkrótce minie - na ten moment zdarza się już na szczęście nieco rzadziej, niż w początkowym etapie.

   Usuń
 7. No mi się wydaje ze to jest taki etap. Pamiętasz Przemka ostatnie obawy? Teraz jest ok samo minęło. Nawet nie boi się juz karetki od tego czasu co była u nas i przyniosła mi ukojenie w bólu. W czwartek kiedy byla u mojej mamy to akurat byl w domu i zerkał ze schodów na sanitariuszy. A jeszcze dwa miesiące temu by wpadł w szał. Oby Wasz synuś szybko wyrósł z bania się potworów 😃 ale wtedy przyjdą inne lęki. My też przecież boimy się pewnych rzeczy niekonieczne strasznych dla innych.
  Calusy dal Was

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja do tej pory mam pewne swoje lęki - dorosła baba ! Więc dzieciom tym bardziej nie ma się co dziwić - i pozostaje jedynie wspierać i przybywać na ratunek w razie czego :)

   Usuń
 8. Dawno temu przeczytałam gdzieś, że małe dzieci mogą widzieć dusze zmarłych. Trochę przerażające, ale z tego względu nie wykluczam istnienia żadnych "potworów ". Z resztą staramy się aby wszystkie potwory były obecne w naszym życiu i sprawiamy, że są dobre. A jak jakiś rozrabia, to musi iść do kąta. Dzięki temu niewielkie epizody strachu przeszły bez większego echa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też gdzieś się spotkałam z podobnymi opiniami - zresztą już niejeden raz. Sama nie wiem, jak mam do tego podejść - mam mieszane uczucia, aczkolwiek nie wykluczam, że może być w tym jakiś głębszy sens i ziarno prawdy. Robienie ze złego potwora dobrego potwora - fajny sposób :) A najważniejsze, że skuteczny :)

   Usuń
 9. Ja proponuję książki na ten temat. W szczególności mogę polecić "Kicia kocia nie może zasnąć", "Tupcio Chrupcio nie chce spać" i "Szur szur ćwir plum".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tupcio Chrupcio już do nas jedzie - a na pozostałe tytuły zaraz wirtualnie rzucę okiem :) Dzięki :)

   Usuń
 10. U nas podobnie jak u Tygrysa mieszka lew i smok. Ale Młody sam sobie wymyślił, ze wygania je do lasu bo tam mają dom. I tyle. nie są to jakieś paniczne lęki ale od jakiegoś czasu towarzyszą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas kilka razy zdarzyły się takie mocno histeryczne wybudzenia i ataki płaczu, które dość trudno było opanować i ukoić. Na początku myśleliśmy nawet, że coś Młodemu dolega - że jest chory, brzuszek go boli, no różne rzeczy przychodziły nam do głowy...Mam nadzieję, że z czasem będzie już tylko lepiej - na ten moment znów przechodzimy etap, kiedy dosłownie na mnie "wisi" i nigdzie sam się nie ruszy (zupełnie jak przy lęku separacyjnym z pierwszego roku życia).

   Usuń
 11. Nie miałam takiego problemu. Może z racji tego że do dziś śpię z chłopcami w pokoju. Na pewno, gdyby coś takiego miało miejsce potraktowałabym to jak coś rozwojowego- w pewnym momencie rzeczywiście wyobraźnia dzieci "szaleje", ale obserwowałabym, żeby nie przerodziło to się w jakieś poważniejsze lęki. Początkowo tak jak piszą dziewczyny- jakieś książeczki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja aktualnie cieszę się, że nie mieszkamy w jakimś większym, dwupoziomowym domu - i że pokój Młodego mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki i możemy dotrzeć do niego w ułamku sekundy, kiedy tylko coś się dzieje.

   Usuń
 12. A to ciekawe! Sama zaczęłam się zastanawiać jak bym postąpiła. Chyba tylko tłumaczeniem i zaglądaniem do każdej szafy itp że tam nic nie ma. Nie doszłam do tego etapu z Podopiecznymi, nie słyszałam też by to się pojawiało. Bratanek miał etap "mam złe sny" to wędrował od rodziców do dziadków do łóżka :) i do dziś, ma 7 lat, zasypia przy zapalonym dużym świetle, nie przy lampce. Projektor nic nie dał nawet. Napisz za jakiś czas jak się sytuacja rozwija :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jasne, że napiszę :) A właśnie swoim komentarzem przypomniałaś mi, że ja też przechodziłam przez takie nocne strachy, gdzieś w okolicach 5 czy 6 roku życia - i musiałam wtedy przez całą noc trzymać mamę albo tatę za rękę...Kompletnie wyleciało mi to z głowy - i dopiero historia Twojego bratanka odemknęła tę "klapkę" w mojej pamięci :)

   Usuń
 13. Ja do dziś miewam napady takiej wyobraźni, że widzę w nocy czające się postaci :D Myślę, że fajne książki dałyby radę. Jest też taka gra "Potwory do szafy", podobno u wielu osób się sprawdza :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta gra wygląda mi rzeczywiście interesująco - i chyba faktycznie może mieć właściwości terapeutyczne :) Kategoria wiekowa 3+, więc niemal akurat jak dla nas ! Dziękuję za polecenie !

   Usuń
 14. Nie mieliśmy takich doświadczeń, więc nie doradzę. Na pewno warto rozmawiać i oswajać strachy. Polecam książkę "Potrzebuję mojego potwora" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie miałam pojęcia, że aż tyle jest propozycji w podobnej tematyce. Jak to dobrze, że istnieje blogosfera :)

   Usuń
 15. ja jak byłem dzieckiem, to nie przechodziłem czegoś podobnego. Przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Natomiast przechodziłem pewnego rodzaju traume. Jak miałem 11-12 lat to przeprowadziliśmy się do nowego domu, który mieści się zaraz za cmentarzem. Są to wiejskie tereny, więc o żadnym oświetleniu nie było mowy. Każdy mój powrót późnym wieczorem do domu polegał, na jak najszybszym przebiegnięciu obok cmentarza. Bałem się, że ktoś mnie tam wciągnie.. Trwało to może i rok czasu....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, teraz to śmieszne, ale musiałes nieźle się nastresowac. Przypomniałeś mi, że miałam podobnie w starszym wieku niż Bąbel, po głupich opowieściach z jakiś obizów, wyjazdów o np "czarnej łapie", wtedy też wybiegałam szybciej z ciemnego pokoju, aby mnie ta czarna łapa nie wciągnęła :) Cmentarzy, pogrzebów, trumien tez się szalenie bałam, ten dziwny strach bardzo długo we mnie tkwił, dopiero przełamałam się jak miałam ok 15 lat i po śmierci mojej babci, sama zaczęłam ją odwiedzać na cmentarzu.

   Usuń
  2. Ja cmentarza wprawdzie nie mam w pobliżu, ALE...

   Przez całe dzieciństwo chodziłam do szkoły (często po ciemku, bardzo wcześnie rano) zupełnie nieoświetloną drogą obok "domu, w którym straszy" (to znaczy tak to sobie wtedy wmawialiśmy z innymi dzieciakami - a w rzeczywistości był to po prostu niedokończony szkielet budynku, który został tylko rozgrzebany i stał tak odłogiem przez wiele lat).

   Co jest w tej historii najlepsze ? Otóż, aktualnie właśnie W TYM DOMU MIESZKAMY ! :) Po jakimś czasie znalazł się deweloper, który doprowadził całą inwestycję do końca - a my wprowadziliśmy się tutaj tuż po naszym ślubie ;)

   Usuń
 16. Ja pamiętam jak u nas u Eryka taki etap się zaczął, nagle panicznie zaczął się bać ciemności i przebywania samemu w jakimś pomieszczeniu... zwłaszcza ciemnym. Żeby zasypiał w pokoju kupiliśmy mu lampkę ścienną, w kształcie księżyca, którą zresztą sam wybrał i mu ją zostawialiśmy zaświeconą dopóki nie zaśnie. Ale Eryk, a raczej jego wyobraźnia, ubzdurała sobie, że ten księżyc ma złe oczy i wielkie zęby!... Zatkało mnie :) To chyba trzeba przeczekać, my też tulimy i zostajemy, żeby czuł naszą bliskość , a jak do nas przychodzi to pozwalamy mu zostać w naszym łóżku. Mam nadzieję, że ten etap jednak szybko minie, bo córka bardzo zapatrzona w brata, naśladuje go i zaraz będę miała dwoje do nocnego przytulania ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, czasami tylko przeczekać można - będąc obok i uspokajając na tyle, na ile się da :)

   Usuń
 17. oj u nas też tak było. Pomogly uchylone drzwi od pokoju, mała lampka i zapewnienia, że potwory nie istnieją one są wymyślone i są tylko w bajkach. Poza tym w naszym domu jest tatuś i nigdy nie pozowli, żeby cokolwiek złego nam się stało. Zawsze też szeptałam na uszko ulubionej maskotce córki żeby pilnowała Niny w nocy np: "owca, masz dziś wazne zadanie, musisz pilnować Niny w nocy, żeby jej się nic złego nie śniło i żeby miała same piękne i miłe sny" itd. u nas pomogło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasz Synek śpi chyba z dziesięcioma różnymi maskotkami na raz - więc faktycznie przy takiej ekipie już nic nie powinno mu grozić i chyba każdy potwór wymięknie na widok tej pluszowej armii ;)

   Usuń
 18. Wydaje mi się, że dzieci swoje różne lęki, które się pojawiają uosobiają w takiego czy innego potwora. Wtedy mogą je nazwać i umiejscowić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo możliwe, nie jestem specjalistką w tym temacie :) Kurczę, trzeba było studiować jakąś psychologię rozwojową czy coś w tym stylu ;)

   Usuń
 19. Sprawa warta uwagi. Myślę, że nasz Maluch, jest jeszcze na takie rzeczy za mały. Obecnie mam wrażenie, że niczego się nie boi, bo i do ciemnych pokojów wchodzi odważniej niż ja. Ale przecież wiele dzieci przechodzi taki etap w życiu, ze nagle pojawiają się potwory pod łóżkiem - trzeba być na niego gotowym i przygotować jakąś taktykę. Twoje podejście, żeby nie stosować rytuałów wyganianie potworów, to bo potwierdza ich obecność, jest w mojej opinii słuszne - też nie będę tego stosować. Za to ktoś powyżej w komentarzu podał kilka tytułów książeczek i w to bym poszła, ktoś na pewno to mądrze wyjaśnił w nich :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Literatura potrafi być ratunkiem na naprawdę wiele różnych problemów - zresztą nie tylko tych dotyczących wieku dziecięcego ;)

   Nasz Junior wcześniej też niczego się nie bał - a w ciemnościach poruszał się sprawnie niczym nietoperz, jakby miał jakieś radary wmontowane ;)

   Usuń
 20. oj, to się porobiło..
  Nie wiem czy to etap rozwoju, ale może tak jest. Ja w każdym razie u moich dziewczyn czegoś takiego nie zaobserwowałam, Tola to wręcz uwielbia zasypiać po ciemku, usypiam ją, każe zgasić lampkę, teraz jedynie zgadza się na małą choinkę aby się swieciła, ale cotton balls muszą być zgaszone, często też nie musze usypiać jej do końca, po książeczce i głaskaniu, daje buziaka i zasypia dalej sama. Tymon miał taka akcję raz z mikołajem, kiedy się go wystraszył jak był mały, potem widział go wszedzie i kazał nam siedzieć przy sobie w nocy, przy zasypianiu itd, ale przeszło. Może to u chłopców bardziej takie akcje, choć pamiętam jak byłam ja mała i ukradkiem zobaczyłam jakiś kadr z "007 zgłoś się" gdzie był poćwiartowany trup.. nigdy się rodzicom nie przyznalam do tego, oni w głowę pewnie zachodzili, a ja w kółko miałam problem z ciemnością, z zasypianiem i w ogóle ze spaniem samemu, nie wystarczała mi nawet siostra we wspólnym pokoju, musiał ktoś być w moim łóżku, lub ja u kogoś. Może jest gdzieś taki bodziec, mały ale jakże potężny, który wkradł się do Bombla przez przypadek i nim zawładnął, jak mną kiedyś. on Wam tego nie powie, On tylko żyje teraz ze swoją wyobraźnią i strachem. Z czasem pewnie przejdzie, ale najważniejsze, aby nie zostawiac go ze swym strachem, czasem faktycznie wystarczy przy nim być i dac mu to poczucie bezpieczeństwa. Dla mnie wtedy to było najwazniejsze, kiedy rodzice mnie ganili za ten strach, czułam się dwa razy gorzej.
  Powodzenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wykluczam, że mógł pojawić się taki bodziec - o którego istnieniu nawet nie wiemy i nie znamy konkretnego momentu, w jakim zadziałał...Najważniejsze, żeby jego wpływ udało się w miarę szybko zniwelować - aktualnie pewna poprawa już jest, więc liczę na to, że z czasem będzie tylko lepiej.

   Usuń
 21. Kiedy syn był mniejszy i spał już w swoim pokoju nie z nami, zaczął bać się ciemności i cieni. Były rozmowy itd., ale najlepiej pomogła po prostu zapalona lampka na noc oraz przytulanka-dinozaur. Wszystko jakoś samo przeszło z czasem. Z rozmów ze znajomymi wynika, że sporo dzieci przechodzi przez taki etap. Ja sama też tak miałam w dzieciństwie, po zobaczeniu fragmentu filmu kryminalnego... Potem mi się to śniło i bałam się zasnąć... Mama kupiła mi dużego misia, który siedział przy moim łóżku i mnie pilnował.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas poza pluszakami jest jeszcze ulubiony kocyk. Młody zabiera go ze sobą prawie wszędzie, nawet w ciągu dnia. Uwielbia się do niego przytulać - i nam również często każe to robić :) Zauważyłam, że mając go ze sobą i "miętoląc" w rączkach - Bąbelek wycisza się nieco i uspokaja.

   Usuń
 22. To chyba rzeczywiście taki wiek! U nas jest podobnie, a najgorsze jest kiedy zabraknie Oliśkowi słowa by móc się konkretnie wypowiedzieć w tym temacie... Wtedy dochodzą również nerwy! Na szczęście obecność mamy lekiem na całe zło!;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś kolejną osobą, która boryka się z tego typu problemem. Chyba trzeba po prostu obserwować, zachować spokój i zbytnio nie demonizować - a wreszcie samo przejdzie :)

   Usuń
 23. No to macie teraz niezłą jazdę! U nas na razie żadnych potworów nie ma, ale jestem bardzo ciekawa czy się kiedyś pojawią w wyobraźni Izuni? Mam nadzieję, że ominiemy ten etap, bo też nie wiem, co bym zrobiła poza przytulaniem. Powodzenia w walce z potworami! Jakby co, to powiedz Bąblowi, że Izka przyjdzie i je dla niego przegoni swoim donośnym piskiem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby tak razem z Bąblem piszczeć zaczęli, to byłby naprawdę donośny i nieźle brzmiący duet ;) Zanim wpadniecie - koniecznie dajcie znać ! Zaopatrzymy się wcześniej w odpowiednią ilość stoperów do uszu ;)

   Usuń
 24. U nas jeszcze nie nadszedł ten etap, ale kto wie, może niedługo... Jak będzie trzeba ojciec i matka zamienią się w superbohaterów i pobiegną na ratunek. Później dziecko samo z tego wyrośnie, a teraz lepiej walczyć ze złem niż z nim samym - takie moje zdanie. Bo kolejny raz może po tę pomoc już nie przyjść, skoro rodzice mu nie wierzą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że trzeba reagować. Moim zdaniem generalnie żadna dziecięca potrzeba nie powinna być bagatelizowana i pozostawiana bez reakcji z naszej strony.

   Usuń
 25. Poradniki mają to do siebie, że lubią wszystko uogólniać. Tak naprawdę taka metoda na każde dziecko zadziała inaczej. Czasami pomoże, czasami zaszkodzi. Niestety nie potrafię Wam w żaden sposób pomóc, ale mam nadzieję, że szybko poradzicie sobie z tym problemem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mamy taką nadzieję - i wydaje mi się, że jesteśmy na dobrej drodze :)

   Usuń
 26. U nas jeszcze tego kłopotu nie ma...życzę powodzenia w zwalczaniu potworów! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. (Nie) dziękujemy ! - i absolutnie nie życzymy Wam podobnych przebojów! :)

   Usuń
 27. Na ile to etap przejściowy a na ile bajki które dziecko oglądało (jeżeli oglądało). Trzeba bardzo uważać na dziecięcą wyobraźnie. Przejdzie mu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już w jednym z wcześniejszych komentarzy pisałam, ze Młody prawie nie ogląda bajek - a nawet jeśli, to wyselekcjonowane :) Więc myślę, że raczej po prostu taki moment nastał i wyobraźnia zaczęła sama z siebie pracować :)

   Usuń
 28. Wydaje mi się, że powinno się zacząć od przytulania i uspokajania. Dopiero, jeżeli problem będzie się nasilał, można spróbować innych metod.

  OdpowiedzUsuń
 29. U nas też jakiś czas temu zaczął się temat duchow i potworów. Caly czas jednak tlumaczymy, ze te istnieją tylko w piosenkach i bajkach. Poza tym jest film Tomek i przyjaciele w tytule cos z odwaga i yam fajnie jest pokazane, ze czasami cos wydaje się być potworem. Jest tez jeden odcinek Tupcia Chrupcia ktory traktuje o strachach.. i też jest dobrze problem.pokazany. zawsze wtedy przypominamy Igiemu o tych bajkach i to go uspokaja. Plus przytulasy:)

  OdpowiedzUsuń
 30. Uf, ja to się cieszę że nie muszę się jeszcze o to martwić. Oby synkowi niedługo przeszło

  OdpowiedzUsuń
 31. Aaa, przepraszam, rozproszyły mnie te zdjęcia! Są fenomenalne! Lecę sprawdzać ich autorkę. Dziekuję za ich wrzucenie :-)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)