poniedziałek, 9 listopada 2020

"Tuli Tuli opowiada,kto gdzie mieszka. Jeżyk z parku" - idealna książeczka na Dzień Jeża :)

Kim jest tajemniczy Tuli Tuli? To przemiły opiekuńczy duszek,który oprowadza dzieci po różnych miejscach na Ziemi i prezentuje im warunki życia poszczególnych gatunków. W książeczce "Jeżyk z parku" skupia się właśnie na parku i jego okolicach - czyli na środowisku, w jakim dorastają dwa małe jeże: Tuptuś oraz jego siostra Tycia.

Oprócz fascynujących przygód,które przeżywają zwierzątka od momentu ich narodzin aż do samodzielnej dorosłej wędrówki, Tuli Tuli przekazuje nam też ogromną dawkę wiedzy na temat ich zwyczajów, ulubionego pożywienia oraz zagrożeń,jakie czyhają na nie w przyrodzie i ze strony człowieka. Wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę,że utrwalany w literaturze wizerunek jeżyka z jabłkiem nabitym na kolce jest nieprawdziwy - ponieważ w rzeczywistości jeże żywią się przede wszystkim dżdżownicami,pędrakami,chrabąszczami i niewielkimi ptasimi jajami. Nie każdy natomiast wie,że jeże nie widzą kolorów, a na Ziemi istnieją od 60 milionów lat - czyli pojawiły się tutaj już w czasach dinozaurów!

Oprócz tego Tuli Tuli opowiada również o podobieństwach,które łączą jeże z innymi gatunkami. Są to między innymi: fakt posiadania igieł,nocny i samotny tryb życia oraz zapadanie w zimowy sen. Praktycznie na każdej stronie znajduje się wyodrębniona ramka na białym tle,która zawiera wszystkie najbardziej istotne informacje i pozwala na utrwalenie oraz usystematyzowanie zdobytej wiedzy. Samo wydanie książki zachwyca przepiękną szatą graficzną,sporym formatem i sztywnymi kartonowymi kartkami. Dzięki wszystkim tym cechom oraz niewątpliwym walorom edukacyjnym sprawdzi się świetnie jako prezent dla każdego małego miłośnika przyrody - ale również jako wspaniała pomoc w pracy z grupami przedszkolnymi (chociażby na okoliczność obchodów przypadającego 10 listopada Dnia Jeża).

Przyznam szczerze,że niektóre ciekawostki na temat tego sympatycznego gatunku bardzo mnie zaskoczyły. Książeczka Zofii Staneckiej to prawdziwa skarbnica nie tylko rzetelnej wiedzy o jeżach - ale również konkretnych wskazówek i sugestii,jak możemy pomóc im przetrwać niezależnie od pory roku. Na ostatniej stronie Autorka umieściła listę fundacji,ośrodków i stowarzyszeń,które zajmują się ochroną jeży i opieką nad słabszymi,schorowanymi osobnikami. Warto też dodać,że część dochodów z każdego sprzedanego egzemplarza zostanie przekazana na rzecz Fundacji Primum - więc zachęcam Was do składania zamówień, by choć w takim niewielkim stopniu przyczynić się do realizacji tego szczytnego celu :)

 "Tuli Tuli opowiada,kto gdzie mieszka. Jeżyk z parku"
Wydawnictwo Nasza Księgarnia 
tekst:Zofia Stanecka / ilustracje:Magdalena Kozieł-Nowak
stron:40  / wiek:0-10

19 komentarzy:

 1. Uwielbiamy duszka Tuli Tuli! Mamy książeczkę o żółwiku wodnym i właśnie zastanawiam się nad kolejną z tej serii. Chyba wybiorę właśnie tę o jeżyku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie takiej książki nam brakuje!!! piekne ilustracje. Monika F

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo fajnie, że jest tyle pozycji dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa ta książeczka dla najmłodszych, nie wiedziałam że jest dzień jeża jutro! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piekna ksiazka, wspaniale ilustracje no i utalentowana autorka, zeby jak najwiecej dzieci zainteresowalo sie jezami :) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. kolejna urocza propozycja dla najmłodszych z pięknymi grafikami, fajnie że tyle książeczek powstaje

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeż to bardzo ciekawy zwierz, nie tak dawno czytałam z czystej ciekawości i sympatii o nich w internecie:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam czytać o jeżach, to takie miłe stworzenia. Będę miała tę pozycję na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 9. Koniecznie muszę rozejrzeć się za tą książeczką, pomysł na prezent natychmiast podchwytuję, bo publikacja bardzo wartościowa, sama chętnie zapoznam się z nią, przekonam się, czy wszystko wiem już o jeżach. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękna książka i cudowne ilustracje. Takie książki lubię:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czuję podskórnie, że mojemu synowi ta książka przypadłaby do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeże to dość sympatyczne zwierzaki, książeczka wygląda na ciekawą. Fajnie, że jak dziecko zainteresuje się szczególnie tym gatunkiem, to może poznać na jego temat ciekawostki, a nawet wspomóc fundacje z nimi związane

  OdpowiedzUsuń
 13. Urocze bajeczki i jak ładnie ilustrowane ;) fajnie kiedy dzieci uczą się przez zabawę, czytanie

  OdpowiedzUsuń
 14. Mamy tą książeczkę w swojej domowej biblioteczce, jest cudna!

  OdpowiedzUsuń
 15. u nas w przedszkolu był dzień jeża, dzieciaki były zachwycone, także lektura też obowiązkowa ;-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie znam ale tak bardzo mnie zauroczył ten język że zaopatrzę się w tą pozycję 😍

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo interesująca książka z ciekawostkami,która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom zwierząt. ;-)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)