poniedziałek, 6 marca 2023

Atrakcje dla dzieci na Opolszczyźnie. Zamek w Niemodlinie i karmienie tamtejszych danieli.

Zamek w Niemodlinie to historyczna siedziba książąt opolskich, niemodlińskich oraz strzeleckich. Budowla została wzniesiona w 1313 roku przez Bolesława - syna Bolka I - na miejscu dawnej kasztelanii. Dzieje zamku na przestrzeni wieków przebiegały bardzo burzliwie: był on kilkukrotnie niszczony i odbudowywany, doświadczał husyckich najazdów oraz pożarów, doznał również licznych uszczerbków w trakcie wojny trzydziestoletniej... Aktualnie jest udostępniony turystom do samodzielnych indywidualnych spacerów lub do zwiedzania z przewodnikiem po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji - ale ma w swojej ofercie jeszcze jedną miłą niespodziankę dla najmłodszych, o której również opowiemy w dzisiejszym wpisie :)

Jak to właściwie jest z tym zwiedzaniem? No cóż...Prawda jest taka, że zarządca Zamku w Niemodlinie chyba nie do końca dba o aktualizację informacji na oficjalnej stronie internetowej. Nie doczekaliśmy się również odpowiedzi na napisanego dzień wcześniej maila - dlatego byliśmy w zamku już kilka minut po otwarciu bram, a pierwsze zwiedzanie zaplanowano w tym dniu dopiero na godzinę 12. W związku z tym zobaczyliśmy tylko zewnętrzne i wewnętrzne dziedzińce oraz niewielką zamkową kaplicę - ale absolutnie nie żałujemy, ponieważ w naszym odczuciu obiekt ma naprawdę duży potencjał i szansę, by po odpowiednich inwestycjach stać się prawdziwą turystyczną perełką tego regionu :)


W zamkowym przedsionku mieliśmy okazję zobaczyć między innymi repliki średniowiecznych strojów, zbroje rycerskie, tradycyjne koło garncarskie oraz herby rodowe dawnych właścicieli zamku. Obejrzeliśmy także kolejne stacje drogi krzyżowej w kapliczce i malowidła zdobiące trzy pary drzwi na dziedzińcu. Te ostatnie powstały tu specjalnie na potrzeby filmu "Jasminum", nakręconego przez Jana Jakuba Kolskiego w 2006 roku (wówczas wnętrza Zamku w Niemodlinie zamieniły się w fikcyjny filmowy klasztor).  W trakcie zwiedzania towarzyszyła nam oczywiście muzyka charakterystyczna dla tej odległej epoki.

Wracając do wspomnianej wcześniej atrakcji dla dzieci: po terenach zamkowego parku przechadza się zupełnie swobodnie dość liczne i przyjaźnie nastawione stadko danieli, które  można karmić przywiezionymi ze sobą marchewkami oraz jabłkami. Zwierzęta są naprawdę łagodne, przyzwyczajone do ludzkiego towarzystwa i niezbyt płochliwe - ale również na tyle inteligentne, że nie jadają produktów podniesionych z ziemi albo polizanych wcześniej przez innego przedstawiciela stada :)

Generalnie już nawet teraz (przed rozpoczęciem sezonu turystycznego) daje się odczuć, że obecni właściciele Zamku w Niemodlinie dokładają wielu starań, by przywrócić budowlę do jej dawnej świetności. To przede wszystkim zasługa spółki Centrum z Łodzi oraz powołanej przez nią Fundacji - ale również cyklicznych imprez i festiwali, które odbywają się tutaj każdego roku. Przesympatyczna pani z obsługi poinformowała nas o dwóch najważniejszych zbliżających się eventach: Etnofestiwalu (15 sierpnia) oraz Wojewódzkim Święcie Karpia Opolskiego (pierwszy weekend października). Na pewno jeszcze niejednokrotnie tu wrócimy, by tym razem skorzystać z pełnej oferty: zobaczyć zamkowe piwnice, krypty, galerię ikon, zbrojownię, tunele, wystawę alchemiczną, winiarnię, salę tortur oraz replikę słynnej Bursztynowej Komnaty. 


foto: www.opole.wyborcza.pl

foto: www.propertydesign.pl
 
Zamek w Niemodlinie
ul. Rynek 55
49-100 Niemodlin
 
 ***

Inne interesujące i godne polecenia miejsca w okolicy:

Jezioro Nyskie
 Muzeum Wsi Opolskiej - skansen w Bierkowicach
Restauracja Kazamaty w Nysie
 
 

15 komentarzy:

 1. Przepiękne miejsce. Mam nadzieję, że niedługo uda się jeszcze odrestaurować ten zamek i będzie jeszcze piękniej. Zazdroszczę karmienia danieli. Kocham zwierzęta!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce i kolejna inspiracja podróżnicza. Dobrze, że wiosna coraz bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miejsce na pewno idealne dla rodziny. Super lokalizacja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniałe miejsce znów odkryliście, macie do tego dryg. Ja sama bym chciała nakarmić daniela :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Opolskie to ładne województwo, w rejony, o których dzisiaj piszesz się jeszcze nie zapuszczałam.
  Radosna

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że zarządca nie dba o aktualizację informacji. Widzę jednak, że to piękne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jaka fajna wycieczka. Myślę, że i moim dzieciakom takie miejsce bardzo by przypadło do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mieliśmy okazję zwiedzić ten zamek. Fajna wycieczka! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kontakt ze zwierzętami zawsze jest świetnym rozwiązaniem, gdy nie są już w swoim naturalnym środowisku.

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne miejsce, z chęcią wybiorę się tam w to lato, myślę że to będzie świata przygoda i lekcja historii dla mojej siostry i mnie. Ujęta w formie wycieczki do tego miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak widać atrakcji tam jest mnóstwo. To świetna inspiracja podróżnicza

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękny zamek i świetne atrakcje. Nie wiedziałam, że w Niemodlinie jest coś takiego

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie zwiedzałam Opolszczyzny. Dzieciom i dorosłym by sie tam podobało

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetne atrakcje dla dzieci. Na pewno je docenią.

  OdpowiedzUsuń
 15. Daniele napewno będą zadowolone z dokarmiania a dla dzieci będzie to napewno spora atrakcja

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)