niedziela, 19 marca 2023

Znów CZYTAM SOBIE...z Wydawnictwem Harper Kids.

O książeczkach z serii CZYTAM SOBIE pisałam Wam już kilkukrotnie (między innymi TUTAJ i TUTAJ) - więc dzisiaj nie będę się powtarzać, jeśli chodzi o wszystkie kwestie techniczne. Przypomnę tylko, że zamysłem całego cyklu jest stopniowe wprowadzanie dziecka w świat literatury oraz ułatwianie mu nauki czytania w sposób adekwatny do jego wieku, możliwości i etapu rozwoju. Poniżej przedstawiam Wam kilka marcowych nowości z tej uwielbianej przez najmłodszych kolekcji, wraz z krótkimi zarysami ich fabuły.


"Wakacje Adelki"

Zbliżają się upragnione wakacje, a ulubionym zajęciem małej Adelki jest ich skrupulatne planowanie. W tym celu dziewczynka przygotowuje specjalny plakat i umieszcza na nim wszystkie letnie marzenia oraz aktywności, które sprawiają jej najwięcej satysfakcji. Jest wśród nich chociażby jazda na rowerze, wyprawa w góry, rodzinny piknik na łące, nurkowanie czy spływ kajakowy. Brakuje tylko kogoś poza rodzicami, kto towarzyszyłby Adelce we wszystkich tych pasjonujących przygodach...

Na szczęście okazuje się, że mama dziewczynki ma dla niej pewną niespodziankę: czworonożną, kudłatą, merdającą wesoło ogonem i zabraną właśnie ze schroniska. Amelka już wie, że to będą najlepsze wakacje w jej dotychczasowym życiu - ponieważ spędzi je razem ze swoim nowym psim przyjacielem :)

 

"Zagraj to, Fryderyku!"

Tym razem mamy do czynienia z wyjątkową biografią Fryderyka Chopina, stworzoną specjalnie z myślą o najmłodszych. Poznajemy w niej życie tego wybitnego polskiego kompozytora, poczynając od najwcześniejszych lat jego dzieciństwa. Mały Fryderyk zaczyna swoją karierę w bardzo młodym wieku, a jego rzadko spotykany talent zostaje doceniony przez samego cara, inne wybitne osobistości oraz miliony zwykłych ludzi na całym świecie. 

Wspólnie z Fryderykiem odbywamy mnóstwo zagranicznych podróży i koncertów, gościmy na największych międzynarodowych scenach, wysłuchujemy wszystkich najbardziej znanych etiud, nokturnów, mazurków i polonezów...Jednocześnie dowiadujemy się, że życie prywatne kompozytora było naznaczone cierpieniem i chorobą, której nie uleczył nawet pobyt na egzotycznej Majorce w towarzystwie kochającej George Sand..."Wyspa pirata Protazego"

Protazy Brodaty to bardzo nietypowy pirat, który jeszcze kilka lat wcześniej zajmował się...ogrodnictwem, uprawą azalii i rododendronów. Aktualnie wraz ze swoim wiernym psem Klefasem łowi rekiny, gotuje rosół doprawiony wodorostami, zagryza go kulkami spleśniałego sera i brawurowo łupi inne statki, by ukryć wszystkie zrabowane skarby na swojej prywatnej wyspie Portulace. 

Pewnego dnia w trakcie kolejnej morskiej żeglugi los stawia na jego drodze piękną blondwłosą syrenę, w której pirat zakochuje się już od pierwszego wejrzenia. Para zamieszkuje wspólnie na Portulace, a Protazy stara się spełniać absolutnie wszystkie marzenia i wymagania swojej wybranki. Z czasem stają się one coraz bardziej wygórowane i kosztowne, natomiast zasoby zgromadzone w wielkim skarbcu topnieją w mgnieniu oka. Protazy znów zaczyna wieść swój grabieżczy, piracki tryb życia - a także poznaje nową miłość, której nareszcie nie interesują jego pieniądze ;)


 
Una i Rob mieszkają w Szkocji, nad słynnym jeziorem Loch Ness. W czasie wakacji często odwiedzają starego Angusa, znającego miliony ciekawych historii dotyczących całego regionu. Pewnego wieczoru Angus opowiada im o swojej praprababce, która w młodości jako pierwsza spotkała Nessie. Od tamtej pory powstało całe mnóstwo legend na temat tego tajemniczego podwodnego stworzenia. Pisano o nim nawet rozprawy naukowe i artykuły w prasie oraz kręcono liczne filmy inspirowane tymi wydarzeniami - a miejscowa ludność zarabiała krocie, oferując tematyczne pamiątki turystom tłumnie odwiedzającym okolice Inverness. 

Pod wpływem tych wszystkich sensacyjnych doniesień, dzieci również postanawiają wybrać się nad jezioro, by wytropić potwora zamieszkującego jego głębiny. W niebezpiecznej wyprawie towarzyszy im mały piesek Tam, który w pewnym momencie zostaje porwany przez olbrzymią falę - natomiast jego wybawcą okazuje się właśnie Nessie, przemiła i łagodna niczym baranek :)

 
Czy wiedzieliście, że tak naprawdę każde dziecko jest filozofem? Ja przekonałam się o tym niejednokrotnie w trakcie zmagań z naszym własnym Bąblem oraz w toku pracy z dwudziestką małych żłobkowiczów ;) Zadawanie niezliczonej liczby pytań, nieustająca ciekawość świata oraz dociekliwość będąca niekiedy wręcz udręką dla całego najbliższego otoczenia - to przecież wszystko cechy, które można przypisać zarówno dzieciom, jak i najsłynniejszym myślicielom ;) 

Ta książka jest w gruncie rzeczy niezwykle istotnym przekazem, jaki Filozofia kieruje do wszystkich najmłodszych czytelników. Opowiada im w prosty sposób o swoim "umiłowaniu mądrości", odwiecznym poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak funkcjonuje świat oraz o zgłębianiu najróżniejszych naukowych dziedzin. W swoim monologu odwołuje się oczywiście do starożytnych mitów, dawnych bogów i bóstw - ale również do współczesnej myśli filozoficznej, samodzielnego myślenia i podważania niektórych przestarzałych poglądów czy autorytetów.  

_____________________________

*współpraca z Harper Kids


6 komentarzy:

 1. Pierwszy raz spotykam sie ze stwierdzeniem: "że tak naprawdę każde dziecko jest filozofem", ciekawość świata to coś czego możemy uczyć sie od dzieci:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam wszystkie nowości z tej serii i po raz kolejny uważam, że są genialne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Poznałam te książeczki dopiero gdy zaczęłam pracę w bibliotece, to na prawdę fajne propozycje do nauki czytania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Seria czytam sobie jest niesamowita, u mnie dzieciaki tez maja aporo tych książeczek:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolorowe lub też ołówkowymi ilustracje w połączeniu z ciekawą treścią są naprawdę zachwycające.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się świetny zestaw dla dzieciaków i rodziców młodych czytelników ;)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)