sobota, 4 marca 2023

"Lista zakupów" od Wydawnictwa Kukuryku - czyli o tym, jak zmieścić się w budżecie w dobie szalejącej inflacji.

Inflacja szaleje, niemal wszystkie produkty drożeją i spory odsetek konsumentów doświadcza mniejszych lub większych problemów ze zmieszczeniem się w ustalonym wcześniej budżecie. Na szczęście w grze planszowej "Lista zakupów" od Wydawnictwa Kukuryku wszyscy gracze mają równe szanse, by tego dokonać - ponieważ każdy z nich startuje z taką samą zawartością portfela oraz liczbą produktów do zdobycia :)


Zawartość opakowania:

solidna kartonowa plansza
4 listy zakupów
60 tafelków produktów
80 banknotów
4 pionki i kostka
18 kart specjalnych 
instrukcja

Zawodnicy mogą wcielać się kolejno w rolę mamy, taty, babci albo wnuka. Wszyscy otrzymują banknoty o łącznej wartości 100 Kukuryków - czyli fikcyjnej waluty stworzonej specjalnie na potrzeby gry. Ich zasadniczym celem jest wyprawa do pobliskiego supermarketu i skompletowanie wszystkich wiktuałów znajdujących się na zakupowej liście, podzielonych na osiem różnych kategorii: pieczywo, warzywa, owoce, napoje, słodycze, nabiał, sery i wędliny oraz produkty ogólnospożywcze. Wygrywa uczestnik, który jako pierwszy zdobędzie wszystkie zakupy - natomiast utrudnienie polega na tym, że produkty zgromadzone w danej kategorii nie mogą się ze sobą dublować.

Gracze poruszają się po planszy wybranymi pionkami, jak w każdej tradycyjnej planszówce - natomiast o odległości ich "skoków" decydują wykonywane rzuty kostką. Kiedy zawodnik staje na polu przedstawiającym dany produkt, może zdecydować się na jego zakup - ale najpierw oczywiście sprawdza, czy artykuł z tego konkretnego działu znajduje się na jego zakupowej liście. W momencie dokonywania transakcji uczestnik wpłaca do ogólnej kasy swoje Kukuryki o określonej, oznaczonej na planszy wartości - a następnie wypłaca sobie ewentualną resztę i kładzie tafelek z nabytym przez siebie produktem w odpowiednim miejscu.

W trakcie rozgrywki zawodnicy mogą trafić również na dodatkowe pola, oznaczone znakiem zapytania. Wówczas ciągną ze stosu jedną z kart specjalnych - a tam czekają na nich różne bonusy i rabaty, ale również ukryte zakupowe pułapki (jak chociażby konieczność przekazania wybranego produktu na cele charytatywne lub dłuższego oczekiwania w kolejce do kasy). Ulubionymi i najbardziej pożądanymi polami wszystkich graczy okażą się z pewnością te narożne - w ramach których kasjerka pomaga im w odnalezieniu poszukiwanego produktu. W praktyce oznacza to możliwość przeniesienia swojego pionka w dowolne miejsce na planszy oraz nabycia wybranego artykułu, którego wcześniej nie udało nam się jeszcze zakupić.


Gra jest naprawdę intuicyjna, wciągająca i dziecinnie prosta - a przy okazji uczy zdrowej rywalizacji, strategicznego myślenia, planowania i sprawnego liczenia do 100. Pokazuje dzieciom wartość pieniądza (w obecnych czasach niestety niewielką) oraz udowadnia, że zarządzanie domowym budżetem nie jest wcale takie łatwe, jak niektórym młodym zawodnikom się to pozornie wydaje. Prawdopodobnie okaże się też ogromnym wsparciem dla dzieci nieśmiałych i introwertycznych, które nie radzą sobie zbyt dobrze z samodzielnym robieniem zakupów - ponieważ na kanwie gry można stworzyć cały szereg scenek sytuacyjnych, rozwijających podstawowe umiejętności społeczne. 

"Lista zakupów"
Wydawnictwo Kukuryku
 liczba graczy: 2-4 
sugerowany wiek: 6-12 lat

___________________________________

*współpraca z wydawnictwem Kukuryku 11 komentarzy:

 1. Chętnie bym pograła. Fajna edukacyjna gra dla małych i dużych

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa gra. Mam ochotę ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale świetna gra. Muszę kupić ją moim dzieciom, bo lubimy właśnie takie strategiczne planszówki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gra wygląda świetnie! Moje dzieciaki ostatnio szaleją za planszówkami.

  OdpowiedzUsuń
 5. I już mam pomysł na prezent urodzinowy dla mojej siostrzenicy. Ona uwielbia wszelkie gry planszowe, a tej jeszcze nie ma :)

  OdpowiedzUsuń
 6. to ciekawe że w grze gracz wciela sie w różne postacie co zapewne uczy empatii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie elementy gier są bardzo ważne w rozwoju maluchów :)

   Usuń
 7. Bardzo ciekawa i fajna gra, która może być także świetnym prezentem!

  OdpowiedzUsuń
 8. Możliwość wcielenia się w różne postacie w przypadku tej gry na pewno jest świetną propozycją.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe pomysły na spędzenie czasu z dziećmi. Super są takie gry.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawa gra. Dzieciaki się w nią angażują.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)