poniedziałek, 27 marca 2023

Komiksy dla dzieci na wiosnę od EGMONT - Świat Komiksu.

Książkowych nowości nigdy zbyt wiele - zwłaszcza tak kolorowych i pięknie ilustrowanych jak komiksy od EGMONT. Wiosenna oferta wydawnicza jest u nich tak bogata i różnorodna, że naprawdę trudno zdecydować się tylko na kilka wyselekcjonowanych tytułów. W tym miesiącu poszliśmy w kierunku westernu, disneyowskiej klasyki, dziecięcych emocji oraz starożytnej mitologii - a Was zapraszam do lektury poniższej recenzji i oceny, czy dokonaliśmy właściwego wyboru :)

"Mój pierwszy komiks 5+. EMOCJE"

Zacznę może od komiksu, który w mojej skromnej ocenie jest najbardziej wartościowy i merytoryczny - a ponadto służy nie tylko celom rozrywkowym, ale również pedagogizacji rodziców oraz "oswajaniu" dziecięcych potrzeb i uczuć. W kilku komiksowych scenkach przedstawiających sytuacje z życia mieszkańców lasu zaprezentowano cały wachlarz najróżniejszych stanów emocjonalnych: gniew, strach, obrzydzenie, radość oraz smutek. Dzięki temu mały Czytelnik uczy się nie tylko nazywania i rozpoznawania swoich emocji - ale również zdobywa wiedzę, jak radzić sobie z nimi w konstruktywny sposób. Przystępnym językiem opisano także, czemu służy każda z prezentowanych emocji, w jaki sposób się objawia, jak nad nią zapanować oraz przekuć ją w coś pozytywnego. Jestem przekonana, że taka wiedza przyda się bardzo nie tylko najmłodszym, ale również ich rodzicom - by mogli właściwie reagować i odpowiednio ukierunkowywać swoje pociechy w najbardziej newralgicznych momentach.


"Lucky Luke. Miasto Duchów"  

Tutaj mamy do czynienia już z zupełnie innymi klimatami Dzikiego Zachodu ;) Nieustraszony Lucky Luke znowu wplątuje się w niemałe kłopoty i trafia do tajemniczego Miasta Duchów w towarzystwie dwóch obcych wędrowców. Jak wiadomo, możliwość wzbogacenia się i trafienia na prawdziwą żyłę złota od wieków budzi w ludziach najgorsze i najbardziej mordercze instynkty - a nowi towarzysze Luke'a zamierzają zbić swój majątek właśnie w taki nielegalny i nieuczciwy sposób. Standardowo i bardzo charakterystycznie dla całej serii, znajdziemy tu liczne strzelaniny, rozróby w saloonie, konne pościgi, eksplozje dynamitu oraz odwieczną walkę dobra ze złem. Czy i tym razem zwycięży sprawiedliwość, bezinteresowna pomoc oraz poszanowanie obowiązującego prawa? O tym przekonajcie się już sami, w trakcie pasjonującej lektury ;)
 "Mali Bogowie. Biedny Herakles"  

W szkole nigdy nie przepadałam za mitologią ani za fantastycznymi opowieściami o starożytnych bóstwach - ale w dorosłym życiu nieustannie wracają do mnie pod postacią książek dla naszego Juniora i chyba powoli zaczynam się do nich przekonywać. "Mali Bogowie" to przezabawny cykl nawiązujący do bogów i herosów zamieszkujących mityczny Olimp. Tym razem wyruszamy na spotkanie z Heraklesem i towarzyszymy mu podczas realizacji pamiętnych 12 prac, które musiał wykonać, by przypodobać się Zeusowi oraz delfickiej wyroczni. Tak się składa, że książkowy Herakles nie ma absolutnie nic wspólnego ze swoim starożytnym pierwowzorem: jest niezdarny, niezbyt inteligentny, nie grzeszy też urodą ani nadludzką siłą...Oczywiście wynika z tego całe mnóstwo komicznych sytuacji i nieporozumień, a większość jego prób i starań kończy się kompletnym fiaskiem ;)
"Idefiks i Nieugięci. Rzymianie obejdą się smakiem"

Na pewno doskonale kojarzycie Idefiksa - dzielnego psiego towarzysza dwóch nieustraszonych Galów :) Dobra wiadomość jest taka, że również on doczekał się kolekcji komiksów opisujących jego fascynujące przygody! Akcja drugiego tomu toczy się w 52 roku p.n.e., kiedy to niemal cała Lutecja zostaje podbita przez Rzymian. Jedynie Idefiks i jego zwierzęca załoga mają  w sobie na tyle odwagi, by organizować ruch oporu przeciwko potężnemu najeźdźcy i walczyć z okupantem wszelkimi dostępnymi metodami. Wraz ze swoją zaprzyjaźnioną suczką Frygą, kocicą Przecherą, gołębiem Astmatiksem oraz buldogiem Rygoriksem, Idefiks dzielnie stawia czoła rzymskiemu dowódcy Labienusowi, tocząc z nim zaciekłe boje w aż trzech różnych opowiadaniach.

 "Alicja w Krainie Czarów"  

Na sam koniec zostawiłam sobie prawdziwą disneyowską wisienkę na torcie: komiksową adaptację słynnej "Alicji w Krainie Czarów". Ta mała, niepozorna i dość cienka książeczka przywołuje we mnie najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa i z czasów, kiedy przygody Alicji w większości polskich domów oglądało się jeszcze na kasetach VHS. Jest to świat przepełniony przedziwnymi stworzeniami, niesamowitymi baśniowymi plenerami oraz zwariowanymi postaciami, które niejednokrotnie wzbudzają w Czytelniku skrajne emocje. Komiks opowiada o potędze dziecięcej wyobraźni i nieposkromionej ciekawości, która czasami potrafi wpędzić nas w poważne tarapaty. Jednocześnie daje do zrozumienia, że warto zaryzykować i podążać za głosem swoich marzeń - by wkroczyć w otaczający nas świat odważnie, pewnie i bez lęku.
_____________________________

*współpraca z EGMONT - Świat Komiksu 


15 komentarzy:

 1. Czytałam wszystkie te propozycje i uważam, że są naprawdę świetne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Komiksy 5+ to fajna sprawa. U nas w domu dużą popularnością cieszą się historię o Galach

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko co ma związek z zwierzakami moja córka lubi, więc takie komiksy pewnie też by ją zaciekawiły zwłaszcza że nie mają nadmiaru ilustracji

  OdpowiedzUsuń
 4. super że dzieki ksiażeczce dzieci będą mogły zapoznać sie u przyjrzeć emocjom.

  OdpowiedzUsuń
 5. Komiksy chyba zawsze się cieszą uznaniem wśród dzieciaków :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O emocjach to świetny wybór. Ja jeszcze synkowi nie kupowałam komiksów

  OdpowiedzUsuń
 7. Mamy z Potworkami komiks Emocje i jesteśmy nim bardzo zachwyceni. Czyta się super, a do tego miła dla oka kreska.

  OdpowiedzUsuń
 8. Teraz to dzieci mają wiele propozycji komiksowych, za moich czasów dzieciństwa to marnie było.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo podoba mi się ten komiks o emocjach :D Sama z chęcią bym go przeczytała :D Alicję też bym przytuliła - to w większości moje dzieciństwo :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzięki różnorodności tematycznej wszystkie te komiksowe propozycje są naprawdę zachwycające.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czas spędzony z komiksem zawsze mogę uznać za dobrze zagospodarowany.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dla mnie czas spędzony z komiksem zawsze jest dobrze zagospodarowany. Nie tylko dostarcza mi rozrywki, ale również pozwala w pełni zanurzyć się w świat wyjątkowych historii, równocześnie czerpiąc przyjemność z unikalnej formy sztuki narracyjnej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzięki różnorodności tematycznej, wszystkie te komiksowe propozycje są naprawdę zachwycające. Znalezienie szerokiej gamy tematów pozwala na eksplorację różnych historii i stylów artystycznych, co sprawia, że świat komiksów staje się fascynujący i dostępny dla różnych gustów czytelniczych.

  OdpowiedzUsuń

 14. Komiksy zdają się zawsze cieszyć dużym uznaniem wśród najmłodszych! To magiczne połączenie kolorowych obrazków i fascynujących historii potrafi wzbudzić ciekawość i rozbudzić wyobraźnię maluchów. Osobiście uważam, że komiksy są nie tylko świetnym źródłem rozrywki, ale także doskonałym narzędziem do rozwijania czytelnictwa i umiejętności skupiania uwagi u dzieci. To takie małe okienko do świata fantazji, które może wprowadzić je w fascynujący świat literatury. Wspomnienia z dzieciństwa związane z lekturą kolorowych komiksów to dla mnie cenna skarbnica wspomnień, która pozostaje w sercu na zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 15. Autentyczność tego bloga jest jego kluczowym atutem. Autor nie boi się dzielić własnymi doświadczeniami, zarówno sukcesami, jak i porażkami, co buduje autentyczną więź z czytelnikami.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)