sobota, 25 marca 2023

Kosmetyki ajurwedyjskie DEVA Harmony - powiew Orientu w codziennej pielęgnacji.

Kosmetyki ajurwedyjskie to produkty, które czerpią głównie z natury i powstają przede wszystkim na bazie indyjskich roślin, ziół oraz ich ekstraktów. W ich składzie znajdziemy między innymi kurkumę, amlę, szafran, aloes, neem, moringę czy wąkrotkę azjatycką - a ich zadaniem jest nie tylko naturalna pielęgnacja skóry i włosów, ale również poprawa naszego nastroju, działanie lecznicze oraz wspomaganie organizmu w różnych schorzeniach. 

Ogromny wybór kosmetyków i innych produktów ajurwedyjskich znaleźć można chociażby na stronie ich europejskiego dystrybutora DEVA Harmony. Według mnie najlepiej zamawiać je właśnie w takich sprawdzonych i certyfikowanych miejscach - ponieważ wtedy mamy pewność, że otrzymujemy oryginalne specyfiki, oparte na unikalnych recepturach. 

foto: shutterstock.com
 
Zgodnie z filozofią ajurwedyjską, człowiek powinien świadomie dążyć do pełnej równowagi na poziomie ciała, ducha i umysłu - a przy tym żyć w zgodzie z naturą i pozostawać z nią w stałym kontakcie. Służą temu między innymi określone rytuały pielęgnacyjne, w których nie ma miejsca na chemiczne składniki - dlatego też kosmetyki ajurwedyjskie są w 100% organiczne, wolne od parabenów, silikonów i innych szkodliwych substancji.

W pielęgnacji kosmetykami ajurwedyjskimi wyróżniamy trzy typy skóry: Vata, Pitta lub Kapha. Pierwszy z nich potrzebuje przede wszystkim nawilżenia i zabezpieczenia przed utratą wilgoci. Dla drugiego najbardziej istotną kwestią jest odżywienie i ukojenie - natomiast trzeci wymaga systematycznego oczyszczania i regulacji wydzielania sebum. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to analogia do naszego europejskiego podziału na skórę suchą, normalną oraz tłustą i mieszaną.

foto: shutterstock.com

Moja przygoda z kosmetykami ajurwedyjskimi zaczęła się od pielęgnacji włosów i poszukiwania optymalnego produktu, który będę mogła stosować do ich regularnego olejowania. Po przetestowaniu całego mnóstwa najróżniejszych drogeryjnych specyfików postanowiłam sięgnąć po coś innego, egzotycznego, polecanego na kosmetycznych forach i popularnych "włosingowych" grupach. Mój wybór padł na ajurwedyjski olejek amla na bazie agrestu indyjskiego - który zachwalano przede wszystkim za jego właściwości odżywcze, wzmacniające i przeciwłupieżowe. Trzeba jednak pamiętać, że przy okazji może on również nieco przyciemnić pasma - choć akurat w przypadku moich czarnych włosów nie miało to już absolutnie żadnego znaczenia... Z czasem zaczęłam eksperymentować z kosmetykami ajurwedyjskimi również w ramach pielęgnacji twarzy i całego ciała, stosować szczotkowanie skóry na sucho i masaże rozgrzanymi olejkami. Aktualnie rozważam też farbowanie włosów henną, jako alternatywę dla dotychczasowej chemicznej koloryzacji.

foto: pixabay.com

Reasumując, kosmetyki ajurwedyjskie są w mojej opinii zdecydowanie godne polecenia - choć żeby zauważyć spektakularne efekty ich stosowania trzeba być przede wszystkim systematycznym, konsekwentnym i cierpliwym. Dodam też, że niektóre z nich mają bardzo intensywny ziołowy zapach, utrzymujący się na skórze i włosach przez dość długi czas - ale na pewno warto je wypróbować i przekonać się osobiście, czy również dla Was okażą się pielęgnacyjnym strzałem w dziesiątkę :)

________________________________

* współpraca

 

15 komentarzy:

 1. Nie miałam do czynienia z tymi kosmetykami,ale warto sprubować

  OdpowiedzUsuń
 2. czyli czas i konsekwencja w systematycznym stosowaniu tych produktw są kluczem do sukcesu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno przy stosowaniu różnych kosmetyków warto być konsekwentnym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio własnie się zastanawiałam nad tym, aby zastosować tego rodzaju kosmetyki i nie tylko pielęgnację, lecz także inne zwyczaje. Patrycja

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam styczności z takiemi kosmetykami, ale chyba warto wypróbować

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię olejki. Tych produktów jeszcze nie miałam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak, nic nie działa od razu, potrzeba czasu i systematyczności

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie kosmetyki, one są zupełnie inaczej tworzone niż te "przemysłowe". Sięgam po jak najb.naturalne kosmetyki, zatem ajurwedyjskie są dobrym wyborem - nie zniechęca mnie cierpliwosć w stoswaniu , wręcz przeciwnie. Znacz to, że przynoszą długotrwałe korzyści.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba coś dla tych, którzy lubią naturalne kosmetyki i w ogóle nietuzinkowe produkty.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwszy raz słyszę taką nazwę. Jak coś jest orientalne to budzi moją ciekawość i lubię spróbować. Np perfumy najpiękniejsze na świecie są właśnie orientalne i jedyne jakie mi pasują

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwszy raz czytam o takich kosmetykach, także to dla mnie zupełna nowość. Średnio lubię ziołowy zapach, ale w końcu najważniejsze jest działanie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zawsze się zastanawiam, jak takie kosmetyki zadziałają na męską skórę i jaki to przyniesie efekt. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem jak najbardziej za takimi kosmetykami, sama czasami po nie sięgam i polecam je dalej.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawe spojrzenie na świat kosmetyków, na pewno sprawdzę te produkty!

  OdpowiedzUsuń
 15. Nigdy nie korzystałam takich kosmetyków, ale warto przekonać jak działają.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)